3D Tarama Nedir ve Nasıl Uygulanır?

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Üç boyutlu tarama cihazı kullanılarak var olan model ya da parçanın bilgisayar ortamına aktarılması işlemine 3D tarama denir. Bilgisayar ortamına ply, stl, obj gibi formatlar kullanılarak aktarılır. 3D tarama yöntemi uygulandığında bilgisayar ortamına aktarma sırasında parça ve modele gerekli düzeltme işlemleri de uygulanır. Parçaların tamamı optik tarayıcı ile taranır ve elde edilen sayısal veriler yüzey modeli haline getirilerek gerekli düzeltmeler uygulanır. Yüzey modeli aşaması sonrası ise katı modele geçiştir. Model bilgisayar ortamında şekillendirileceği için üretim aşaması öncesi gerekli düzeltmelerin yapılmasına imkan tanır. İş sürecini kısaltır, verimi arttırır.

3D Taramanın Kullanım Alanları Nelerdir?

3D tarama kullanılarak fiziksel numunesi bulunan her ürün yeniden üretilebilir. Çalışan parçalarda bozukluk olduğunda ya da üretici parçayı yeniden üretmek isterse bu yöntem kullanılır. Orijinal modelde eksiklikler varsa yeniden şekillendirilerek üretim aşamasına geçilir. Ürün tasarımında bozukluk varsa ve 3D modeli mevcut değilse yine aynı şekilde 3D tarama yöntemiyle tasarım iyileştirilebilir. Rakip ürünlerin analizinde ve ürün performansı iyileştirmesinde de 3D tarama uygulaması yapılır.

3D tarama nedir ve nasıl uygulanır
3D tarama nedir ve nasıl uygulanır

3D Taramanın Avantajları Nelerdir?

Rakip ürünlerin model ya da parçalarının modelini incelemek için firmalar 3d tarama yöntemini kullanarak ürünlerini daha mükemmel hale getirebilir. Rekabete dayalı kıyaslama yöntemi geliştirilir. Modası geçmiş parçalar tekrar iyileştirilir ya da değiştirilir. İstenilen model ya da parçalar tarama yöntemi kullanılarak sayısallaştırılır ve üretim aşamasına geçilir. Gelişen teknoloji kullanılarak ürün tasarımı daha formlu yapıya kavuşur. Genellikle otomotiv sektöründe aracın dış görünümünden iç aksamına kadar tüm parçalara 3D tarama işlemi yapılır. 3 Boyutlu ölçüm teknolojisi çok ileri seviyelere ulaştığı için parçaların şekil ölçüleri de daha kolay ve hızlı şekilde alınır.

Kalıp, otomotiv, mobilya, havacılık, cam, plastik sanayi, tekstil, medikal, hediyelik eşya gibi küçük ve büyük ölçekli işletmelerin parça ve model tasarımları bilgisayar ortamında gerçekleştirilir ve üretim aşamasına geçilir. 3d taramanın en büyük avantajı üretim aşaması öncesi gerekli kontrollerin hızlı şekilde yapılabilmesine imkan tanımasıdır. Montaj testi, kalıp teyidi, hassas ölçüm işlemleri üretim aşaması öncesinde yapılır. Gerçek objeler tarama yöntemiyle analiz edilir ve CAD ortamına aktarılır. Yapılan analiz işlemleri sonrasında gerçek ürünün birebir kopyası çıkarılır. Model ortaya çıkmadan önce veriler sayısallaştırılarak bilgisayar ortamına aktarılır. Yeni çıkan ürün hakkında gerekli düzeltmeleri hemen yaptırabilirsiniz. Ürün ya da modeli sanal ortamda ilk siz görür ve eksik yanlarını kontrol edebilirsiniz. 3d tarama nedir ve hangi alanlarda kullanılır gibi soruları merak ediyorsanız Artı90 sitesini ziyaret edebilirsiniz.

More from the blog

Enterprise Rent A Car İzmir Araba Kiralama Hizmeti ile Kendinizi Yolculuğun Akışına Bırakın

Bazen bir yolculuğa çıkmak, yolun sizi götürdüğü yere gitmek istersiniz. Bazen de bir tatile çıkmak... Ve bu kez yolunuz İzmir’e düştü. Yolculuğu verimli geçirebilmek, zamanı iyi değerlendirmek...

Durak Takip Sistemi ile Yıllık Maliyetlerinizde %10 Tasarruf Hayal Değil.

Birçok toplu taşıma sistemi, araçlarından en yüksek potansiyeli elde etmek için operasyonlarını kontrol etmek ve yönetmek için gerekli sistemlerden yoksundur. Satko Durak Takip Sistemi’nin sunduğu toplu taşıma...

Dizüstü Bilgisayar Modelleri İle Hayatın Hızını Yanınızda Taşıyın

Farklı markalara ait, geniş fiyat skalasındaki laptop modelleri ile MediaMarkt, herkesin laptop sahibi olmasını sağlıyor.

iPhone X (10) Gündeme Bomba Gibi Düştü

Dünya teknoloji gündemine bomba gibi düşen iPhone X (10) modeli ile alakalı olarak muazzam seçenekler sunuldu. Bildiğimiz gibi Apple şirketi, kurucusu olan ve yıllardan beri...