30 dakikalık uyku ile bedenini dinlendir

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kendini bitkin mi hissediyorsun? Hiçbir şey öğle vakti yapılan bir şekerleme kadar enerjini ve beyin gücünü güçlendiremez.

Uykuya dalmaya başladığında

Bedenine çöken ağırlık, gün boyunca vücudunda birikmiş olan ve uykuyu arttıran adenozin adlı kimyasal nedeniyle ortaya çıkar. Eğer gece tam olarak uykunu alamadıysan, yüksek miktardaki adenozin, bir kenara uzanman için sana sürekli baskı yapar.

Beynin, uyku-uyanıklık merkezine GABA adı verilen, uyku zamanının geldiğini belirten bir nörotransmitter salgılamaya başlar. GABA aynı zamanda beynin kas hareketlerini kontrol eden bölümünün yavaşlamasına yardımcı olur. İşte bu nedenle rüyanda tenis oynadığını görsen de kolunu yana doğru savurmazsın.

Eğer çok fazla yorulmuşsan, bedenin tam olarak gevşemeden beynin kendini kapatır. Bu da, kol ve bacak refleksleri şeklinde istemsiz kas kasılmalarına yol açar.

İlk beş dakikada

Beynin uyanık değildir ama algıların hâlâ açıktır. Ani bir gürültü veya birinin seni dürtmesiyle kendine gelebilirsin.

Kan basıncın ve kalp ritmin yavaşlamaya başladıkça, göz bebeklerin göz kapaklarının ardında hareket etmeyi bırakır ve uykunun geri kalanında cansız hâlde kalır.

Sonraki 20 dakikada

Vücudundaki adenozin birikimi yavaş yavaş yok olur. Aynı zamanda, böbrek üstü bezlerin kortizol hazırlamaya başlar. Bu, kalktığında daha canlı olmana yardımcı olmak içindir.

Yorgunluk yüzünden ortalıkta görünmeyen bağışıklık sistemin, artık normale dönmeye başlar.

Son beş dakikada

Çoğu şekerleme esnasında derin uykuya geçilmez. Ancak ciddi anlamda bitkin düşmüşsen REM uykusuna girebilirsin. Bundan çıkmak daha zor olduğundan, uyandıktan sonra kendini yorgun hissedebilirsin. Eğer 30 dakika kestirdiysen ve hâlâ yorgunluğun geçmediyse, ciddi bir uykuya ihtiyacın var demektir. Şekerlemeler gerçek uyku ihtiyacını karşılayamaz.

Alarmın çalar ve beynin, uyku merkezini kapatıp bedenini harekete geçirmek için oldukça yüksek miktarda kimyasal madde salgılamaya başlar. Dinlenmiş ve uyanık beyin hücrelerin aktif hâle gelir. Ayrıca düşük adenozin değerleri sayesinde sen de kendini yenilenmiş hissedersin.

Kaynaklar: UCLA Uyku Bozuklukları Merkezi yöneticilerinden Doktor Alon Avidan; Emory Uyku Merkezi yöneticisi Doktor Nancy Collop; Kuzey Teksas’taki Sleep Medicine Consultants’ın kurucusu Doktor Nabeel Farah

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.