2012 Yılının İlk Çeyreğinde İş İlanları Yüzde 30 Artış Gösterdi

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İstihdam piyasası yıla hareketli başladı. Yenibiris.com’un yılın ilk üç ayına dair değerlendirmesine göre iş ilanları önceki çeyreğe göre yüzde 30 oranında arttı. Bu dönemde en çok eleman arayan sektörler yapı-inşaat, sağlık-tıp ve eğitim oldu.

Türkiye’nin öncü iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, iş ve aday arayışına dair güncel bilgiler veren “Yenibiriş İstihdam Raporu”nun 2012 yılının ilk çeyreğine dair sonuçlarını açıkladı. Yenibiris.com’da kurumsal kullanıcıların verdiği ilanlar ve bireysel kullanıcıların yaptığı başvurular sonucunda hazırlanan rapora göre iş ilanları geçen yılın son çeyreğine göre yüzde 30 artarken, ilanlara yapılan başvurular da yüzde 46 civarında artış gösterdi.

Geçen senenin aynı dönemiyle karşılaştırıldığında ise iş arayanların ilanlara yaptığı başvurularda yüzde 54,  yayınlanan ilanlarda da yüzde 43 oranında yükselme yaşandı.

En çok ilan yayınlayan sektör yapı-inşaat 

2012 yılının ilk çeyreğinde en fazla ilan yayınlayan sektörlerin başında yüzde 8’lik oranla ekonominin lokomotif sektörü yapı-inşaat yer aldı. Bu sektörü sağlık tıp (yüzde 6), eğitim (yüzde 6), turizm-otelcilik (yüzde 5) ve bilişim (yüzde 5), tekstil (yüzde 5), üretim-imalat (yüzde 5), perakendecilik (yüzde 4), toptancılık (4), hizmet (yüzde 4) ve gıda (yüzde 3) sektörleri izledi. Yapı-inşaat ve sağlık-tıp sektörleri, hem bir önceki çeyrekte hem de geçen yılın aynı döneminde yine ilk üçe giren sektörler olmuştu.

En çok ilan yayınlayan 5 sektör

Yapı-İnşaat
Sağlık-Tıp
Eğitim
Turizm-Otelcilik
Bilişim

 İlanlarda en çok aranan üç pozisyon: Satış temsilcisi, muhasebe elemanı, sekreter

En çok yayınlanan ilanların başında yüzde 8’er oranla satış temsilcisi ve muhasebe elemanı pozisyonu geldi. Sekreter (yüzde 7), yönetici asistanı (yüzde 4), makine mühendisi (yüzde 3), inşaat mühendisi (yüzde 3), insan kaynakları uzmanı (yüzde 2), elektrik mühendisi (yüzde 2), grafiker (yüzde 2) ve mimar (yüzde 2) sıralamadaki diğer pozisyonlar oldu. Geçen yılın aynı döneminde ve son çeyreğinde yine satış temsilcisi, muhasebe elemanı ve sekreter en çok aranan üç pozisyon olmuştu.

En çok aranılan 5 pozisyon
Satış Temsilcisi
Muhasebe Elemanı
Sekreter
Yönetici Asistanı
Makine Mühendisi

En çok başvuru yapılan üç sektör: Yapı-inşaat, bankacılık-finans ve sağlık-tıp

2011 yılının son çeyreğiyle karşılaştırıldığında adayların ilanlara yaptığı başvurular yüzde 46 civarında artış gösterdi. Geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 54 oranında bir yükseliş yaşandı. Bir önceki çeyrek dönemde olduğu gibi adayların en fazla tercih ettikleri ve başvuru yaptıkları sektör, yapı-inşaat (yüzde 8) oldu. Yapı-inşaatın ardından banka-finans (yüzde 8), sağlık-tıp (5), tekstil (yüzde 5), bilişim (yüzde 5), turizm-otelcilik (yüzde 5), üretim-imalat (yüzde 4), eğitim (yüzde 3), perakendecilik-toptancılık (yüzde 3), hizmet (yüzde 3) sektörleri listede yer aldı.

En çok başvuru alan üç pozisyon: Muhasebe elemanı, satış temsilcisi, sekreter

2012 yılının ilk çeyreğinde en çok başvuru alan ilk üç pozisyon bir önceki dönem ile aynı kalarak, muhasebe elemanı (yüzde 12), satış temsilcisi (yüzde 11), sekreter (yüzde 6) oldu. Bu pozisyonları yönetici asistanı (yüzde 5), makam şoförü (yüzde 3), inşaat mühendisi (yüzde 2), güvenlik görevlisi (yüzde 2), insan kaynakları uzmanı (yüzde 2), hasta danışmanı (yüzde 2), makine mühendisi (yüzde 2) izledi.

En çok ilan yayınlanan iller ise 2011 yılının son çeyreğinde olduğu gibi sırasıyla İstanbul (yüzde 65), Ankara (yüzde 8), İzmir (yüzde 3) oldu.

Yenibiris Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, 2012 yılının ilk çeyreğini şu şekilde değerlendirdi: “Geçen yılın son döneminde olduğu gibi Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden yapı-inşaat bu dönemde de en çok eleman aranan sektör olarak öne çıktı. Dünyada istihdam piyasası zor bir dönemden geçerken Türkiye’de hareketlilik devam ediyor.

Şirketler bir yandan piyasaları takip ederken diğer yandan yoğun rekabet ortamında söz sahibi olmak için ihtiyaç duydukları nitelikleri çalışanları bünyelerine katmaya devam ediyorlar.”

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.