20 ülkeden 14 milyon insan Facebook’ta Okey oynuyor!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Türkiye’nin en çok oynanan Facebook oyunu olan Okey’de kazanma oranlarında kadınlar erkeklere göre daha üstün konumda bulunuyor.

Lider sosyal oyun şirketi Peak Games’in yayınladığı ve Facebook üzerinden oynanan Okey oyununu oynayanların sayısı 14 milyonu aştı. Tüm dünyadaki Facebook kullanıcılarının yoğun ilgi gösterdiği oyunda ilk sırayı 11 milyon 600 binin üzerinde oyuncu ile Türkiye alıyor. Türkiye’yi Almanya, Fransa, Hollanda ve ABD gibi ülkeler izliyor. Bu ülkeler dışında Belçika’dan Suudi Arabistan’a, İtalya’dan Makedonya’ya kadar dünyanın toplamda 20 ülkesinden binlerce Facebook kullanıcısı tamamen Türk teknoloji geliştiricilerinin ürettiği bir oyun olan Okey’i oynuyor.

Kadınlar erkeklere kıyasla daha başarılı

Elde edilen verilere göre Facebook’taki Okey oyununu oynayanların %59’unun erkek, %41’inin ise kadın olduğu görülüyor. Kazanma oranlarına bakıldığında ise kadınların erkeklere üstünlük kurduğu görülüyor. Oyunun başladığı tarihten bu yana oynanan tüm ellerde kadınların kazanma oranı %58 olarak belirlenirken erkeklerin başarı oranı %42 ile sınırlı kalmış bulunuyor.

Okey’in geliştiricisi, Peak Games Kurucu Ortağı Safa Sofuoğlu, oyunun öyküsünü şöyle anlatıyor: “Çocukluğumdan beri bilgisayara özel bir ilgim vardı. Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümündeki eğitimim boyunca da çeşitli yazılım projelerinde görev aldım. 2007’den itibaren Facebook kullanımı Türkiye’de hızla yayılmaya başladı. Okey, Türkiye’de internet üzerinden en çok oynanan oyun olmasına rağmen henüz Facebook’ta bulunmuyordu. Bunun üzerine 2008 Şubat yayında Facebook üzerinden oynanabilecek bir okey oyunu geliştirmeye başladım. O yılın Eylül ayında “Okey”’i tamamlayıp yayına aldım. Oyunu oynayıp beğenen kullanıcıların arkadaşlarını da davet etmesiyle birlikte oyuncu kitlesi hızla büyüdü. Oyunun bu hızlı büyümesi Peak Games’i kurmamızla sonuçlanan yolu açan en önemli etken oldu. Şu anda Peak Games’in yazılım geliştirme ve teknik operasyonlarını yönetiyorum. Ekip arkadaşlarımızla birlikte mevcut oyunlarımızı iyileştirmeye ve yeni oyunlar geliştirmeye devam ediyoruz.”

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.