1 dakika kahkaha 10 dakika kürek çekmeye bedel

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Doç. Dr. Müjde Ker Dincer, kitabında gülümsemenin sosyal ve psikolojik olumlu etkilerini sıraladı.

Sözsüz iletişimde en etkili yöntemlerden biri gülmenin faydaları saymakla bitmiyor. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müjde Ker Dincer kitap haline getirdiği “İletişimin Kalbi Sözsüz İletişim Becerileri” isimli son çalışmasında sosyal ve psikolojik bir çok faydaları olan gülümsemeyle ilgili önemli saptamalar yapıyor.

Günlük hayatımız yaşadığımız iş temposu, sınav stresi, psikolojik sorunlar gibi nedenlerin kişisel iletişimi zarara uğrattığını ifade eden Doç. Dr. Dincer “Bu noktada gülümsemek kişisel etkileşimimizi artırarak pozitif olmamızda ve doğru iletişim kurmamızda faydalıdır” dedi.

Doç. Dr. Müjde Ker Dincer “Gülümseme dostluk demektir ve yeniden dostluklar doğurabilir. Ne kadar yumuşak, ne kadar gerilimden uzaklaşmış ise bir gülümseme, ardında bulunan duygu da o kadar sahicidir. Diğer beden dili dışavurum tarzlarında olduğu gibi gülümsemede de doğallık tercih edilir. Önceden provası yapılarak hazırlanmış her davranış göstergesini yapmacık olduğu iyi bir gözlemci tarafından anlaşılabilir. Gülümseme yürekten gelmelidir, akıldan değil” diye konuştu.

· Sosyal ortamlar içinde bulunan bireylerde gülümseme, yalnız oldukları zamanı kıyasla 30 kat daha fazla rastlanır.

· Kahkaha atmak insanları bir araya getirme ve sosyal dengeyi düzenleme gücüne sahip.

· Kadınlar erkeklere oranla %26 daha fazla gülümseme eğilimindedirler. Çünkü kadınlar endorfin salgısındaki artık sayesinde güldükleri zaman kendilerini çok daha iyi hissederler. Bunun önemini bilen erkekler de genelde güldürme eğilimindedirler.

· Kahkahalar genel olarak da bilindiği gibi bulaşıcıdır. Sadece birinin kahkahalarını duymak, duyan kişinin de gülmesine yol açar”

Gülümsemenin psikolojik olduğu kadar sağlık açısından da önemli faydaları olduğunu dile getiren Doç. Dr. Dincer “Gülmek damarları genişletir, kan dolaşımını hızlandırır. Virüslerle savaşan hücrelerin sayısını artırır, kan basıncını ve kan şekerini düzenler. Ayrıca 1 dakika gülmek 10 dakika kürek çekmek kadar kalori harcamamızı sağlar” dedi.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.