1 dakika kahkaha 10 dakika kürek çekmeye bedel

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Doç. Dr. Müjde Ker Dincer, kitabında gülümsemenin sosyal ve psikolojik olumlu etkilerini sıraladı.

Sözsüz iletişimde en etkili yöntemlerden biri gülmenin faydaları saymakla bitmiyor. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müjde Ker Dincer kitap haline getirdiği “İletişimin Kalbi Sözsüz İletişim Becerileri” isimli son çalışmasında sosyal ve psikolojik bir çok faydaları olan gülümsemeyle ilgili önemli saptamalar yapıyor.

Günlük hayatımız yaşadığımız iş temposu, sınav stresi, psikolojik sorunlar gibi nedenlerin kişisel iletişimi zarara uğrattığını ifade eden Doç. Dr. Dincer “Bu noktada gülümsemek kişisel etkileşimimizi artırarak pozitif olmamızda ve doğru iletişim kurmamızda faydalıdır” dedi.

Doç. Dr. Müjde Ker Dincer “Gülümseme dostluk demektir ve yeniden dostluklar doğurabilir. Ne kadar yumuşak, ne kadar gerilimden uzaklaşmış ise bir gülümseme, ardında bulunan duygu da o kadar sahicidir. Diğer beden dili dışavurum tarzlarında olduğu gibi gülümsemede de doğallık tercih edilir. Önceden provası yapılarak hazırlanmış her davranış göstergesini yapmacık olduğu iyi bir gözlemci tarafından anlaşılabilir. Gülümseme yürekten gelmelidir, akıldan değil” diye konuştu.

· Sosyal ortamlar içinde bulunan bireylerde gülümseme, yalnız oldukları zamanı kıyasla 30 kat daha fazla rastlanır.

· Kahkaha atmak insanları bir araya getirme ve sosyal dengeyi düzenleme gücüne sahip.

· Kadınlar erkeklere oranla %26 daha fazla gülümseme eğilimindedirler. Çünkü kadınlar endorfin salgısındaki artık sayesinde güldükleri zaman kendilerini çok daha iyi hissederler. Bunun önemini bilen erkekler de genelde güldürme eğilimindedirler.

· Kahkahalar genel olarak da bilindiği gibi bulaşıcıdır. Sadece birinin kahkahalarını duymak, duyan kişinin de gülmesine yol açar”

Gülümsemenin psikolojik olduğu kadar sağlık açısından da önemli faydaları olduğunu dile getiren Doç. Dr. Dincer “Gülmek damarları genişletir, kan dolaşımını hızlandırır. Virüslerle savaşan hücrelerin sayısını artırır, kan basıncını ve kan şekerini düzenler. Ayrıca 1 dakika gülmek 10 dakika kürek çekmek kadar kalori harcamamızı sağlar” dedi.

More from the blog

Jel Tırnağın Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Jel tırnak son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bir tırnak uygulaması işlemidir. Ellerin bakımlı ve bir o kadar hoş görünmesine neden olan en önemli...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Hasar görmüş cilt ve yaralar için Galebe Onarıcı Krem

Üstün AR-GE gücü ile yeniliklerin öncüsü Uraw, Galebe Onarıcı Kremin özelleştirilmiş formülü ile hasar görmüş cilt ve yaralara çözüm olmaya hazır.  Vücudumuzdaki en büyük organ...

Kore Kozmetik Ürünleri Nelerdir?

Kore kozmetik ürünleri ilk olarak Güney Kore kadınlarının, ardından da tüm dünya kadınlarının memnuniyet duyarak kullandıkları cilt bakım güzellik ürünleridir. Pürüzsüz ve parlak ciltleri...