Yüzyılın Yorgunluk Hastalığı

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uzman Dr. Ezel Taşdemir, kronik yorgunluk sendromunun spesifik bir laboratuvar bulgusunun olmaması nedeniyle tanısının güç konulduğunu belirterek, hastalığın altı aydan uzun süren yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, eklem ağrısı, ateş, kas ağrısı, uyku bozukluğu, psikiyatrik yakınmalarla kendini gösteren multisistemik bir durum olduğunu söyledi.

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uzman Dr. Ezel Taşdemir, kronik yorgunluk sendromunun dinlenmekle geçmediğini, iş, sosyal yaşam ve özel yaşam aktivitelerinde belirgin azalmaya yol açtığını belirtti. Dr. Taşdemir, kronik yorgunluk sendromunun kadınlarda erkeklere oranla altı kat daha fazla görüldüğünü ifade ederek, “Nedenleri de beş ana başlıkta toplanabilir. Bunlar infeksiyon ajanlar, immünolojik nedenler, hormonal nedenler, nöral nedenler ve beslenme bozukluğu” dedi.

Hastalığın şiddetinin hafif formdan çok ağıra kadar değişebildiğini de ifade eden Dr. Taşdemir, şunları söyledi:

“Tedavi seçenekleri arasında antiviral tedavi, antidepresan tedavi, diyet tedavileri, fizik tedavi ve egzersiz bulunmaktadır. Birçok hastalıkla ortak bulgulara sahip bu durumun tanısı için semptomları olan kişilerin, ayırıcı tanı için iç hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekir.” – Antalya

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.