Yurtdışında Marka Tescili Almak İsteyene 50.000 USD Teşvik Sağlanıyor

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Gelişen dünyada marka olmak ve marka yaratmak konusuna olan ilgi, gün geçtikçe artmaktadır. Bu ilgiye paralel olarak göz ardı edilmemesi gereken en önemli adım ise marka tescil işlemleridir

Türkiye İhracatçılar Meclisi 2011 yılı ve 2012 ilk çeyrek verilerine bakıldığında, Türkiye’den dünya genelinde 200 ülkeye ihracat yapıldığı ve Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkelerin başında Rusya, Almanya, Amerika, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya ve Irak’ın geldiği gözlenmektedir.

Yukarıdaki bilgiler ışığında dünya genelinde en yaygın yurtdışı tescil sistemi 1999 yılında Türkiye’nin de dâhil olduğu Madrid Protokolü’dür. Madrid Protokolü verilerine bakıldığında Türk firmalar tarafından bu güne kadar toplam 7.690 adet yurtdışı marka müracaatı gerçekleştirilmiştir. Diğer yandan Madrid Protokolü kapsamında, yurtdışından Türkiye’ye gelen müracaat sayısı ortalama 96.000 civarındadır.

Yukarıdaki bilgiler çerçevesinde açıklama yapan Efor Patent Genel Müdürü Savaş Gümüş, “Yurtdışı marka müracaatlarına bakılarak Türkiye genelindeki ihracat ve ithalat sayıları arasındaki oranı yakalamak mümkün. Türkiye olarak, 2023 yılına kadar ihracatta 500 milyar doları hedeflemekteyiz. Geçen yıllar içinde kazanılan ivme ile ülke olarak bu hedefe ulaşmak çok da zor olmayacak. Çünkü dünya genelinde Türk ürünlerine olan ilgi artmaktadır. Fakat bu ilgi beraberinde ürünlerin taklit edilmesini de getirecektir. Taklit ürünlerin artması ile hedeflenen ihracat değerlerinde maalesef sapmalar yaşanabilir. Bu sapmaların önüne geçebilmenin tek yolu ise yurtdışında marka tescilidir.” dedi.

“Yurtdışında marka tesciline sahip olmak sanıldığı kadar maliyetli bir işlem değil. Hatta yurtdışı marka tescilinin sağlamış olduğu faydalar göz önüne alındığında maliyetler makul hale geliyor. Buna ek olarak ihracatçılarımıza destek olmak amacı ile Dış Ticaret Müsteşarlığının sunmuş olduğu teşvikler var. Daha önceki yıllarda 20.000 USD olan geri ödemesiz marka teşvik bedeli 50.000 USD ye çıkarılmıştır.” diyen Savaş Gümüş, Efor Patent olarak deneyimli kadrosu ile bu yolda ihracatçı firmalara destek olacaklarını belirtti.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.