Yoksa Çocuğunuz Hiperaktif mi?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi (ESAYDAM), Esenler halkını her hafta alanında söz sahibi uzmanlarla buluşturmaya devam ediyor. Bu hafta psikolog Melek Dökmetaş, “Dikkat Eksikliği” ve “Hiperaktif” gibi sağlık sorunları hakkında bilgi verdi. Psikolog Dökmetaş, hiperaktif hastalığının 19. yüzyıldan beri var olduğunu belirtti ve, “O zamanlar hiperaktiviteye beyin zedelenmesi deniyordu. Hiperaktif çocuklar komut alamaz. Biz otur dediğimizde hiperaktif bir çocuk elinde olmayarak oturamayacaktır” dedi.

Her Hareketli Hiperaktif Değildir

Toplumda hiperaktivite diye bilinen hastalığın literatürde “DEHB: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu”  olarak geçtiğini söyleyen psikolog Dökmetaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “DEHB çocuklarda genellikle okul öncesi dönemde 3-6 yaş arasında belirtileri görülen, hem norolojik, hem de psikiyatrik bir bozukluktur. Çoğu anne baba çocuğum çok hareketli acaba hiperaktif mi? diye düşünür. DEHB bozukluğu hiperaktivite, dikkat eksikliği ve dürtüsellik olmak üzere 3 ana belirtiden meydana gelir. Hiperaktivite sürekli hareket halinde olma, kısa bir süre bile olsa yerinde duramama ve kıpır kıpır olma ile tanımlanır. Hareketli her çocuk hiperaktif değildir”.

Belirtiler Nelerdir?

Hiperaktif çocukların televizyon izlemek gibi durağan bir eylemde bile hareket halinde olacağını belirten psikolog Dökmetaş, “Dürtüsellik ise bir işi yaparken sonunun nereye varacağını düşünmeden hareket etmek olarak tanımlanabilir. Dürtüselliğin sebepleri sabırsızlık, sırada bekleyememe, başkalarının sözünü kesmektir. Bahsedilen bu belirtiler okulda, evde veya sosyal ortamlarda görünüyorsa DEHB’in varlığından söz edilebilir. Bu belirtiler her çocukta aynı oranda görülmeyebilir” diyerek sözlerine son verdi.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.