Yer Elmalı Kereviz

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Malzemeler

6 adet orta boy kereviz
9-10 adet yer elması
1 adet soğan
2 adet havuç
2 çorba kaşığı sıvı yağ
3 adet kesme şeker
1 adet limon
Tuz

Yer Elmalı Kereviz Tarifi
Kereevizler soyulup ortaları çanak şeklinde oyulur ve limonlu suda bekletilir. Diğer yanda soğan çok küçük yemeklik doğranır. Yer elmaları soyulup rendelenir. Soğan ile karıştırı­lır. Biraz tuz ilave edilir. Hazırlanan bu karışım çanak şeklin­deki kerevizlerin içine doldurulur. Havuçlar bir parmak uzun­luğunda ve bir parmak kalınlığında kesilir, kerevizlerin kenar­larına saplanarak dizilir. Limon suyu, tuz, sıvıyağ karıştırılıp kerevizlerin üzerine dökülür. Su ilave edilip 30 dakika pişiri­lir.

Not: Yerelması çok fazla kullanmaya alışık ol­madığımız bir sebze­dir. Ancak vitamin de­ğeri çok yüksektir. Çiğ olarak da yenilebilir.

kerevizli yer elması yer elması ve kereviz yemeği yer elmalı kereviz yemeği yer elmalı kereviz tarifleri yer elmalı kereviz kerevizli yer elması yemeği yer elmalı kereviz tarifi yer elmalı kereviz yapılan yemekler yer elmalı mantar sote yer elması kereviz yemeği yerelmalı tarifler zeytinyağlı yer elmalı kereviz

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.