Yaz Ayları Varis Ağrılarının En Büyük Düşmanı

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazın  denize giremeyen, etek dahi giyemeyen bir yandan da amansız bacak ağrılarıyla kıvranan varis hastaları cerrahi müdahaleye gerek kalmadan basit bir tedaviyle sıkıntılarından kurtuluyor…

Varis bacaklardaki toplardamarların genişleyerek işlevini kaybetmesi sonucunda meydana gelen ciddi bir damar rahatsızlığıdır. Başka bir deyişle bacak toplardamarlarındaki basınç yüksekliği yani” bacaktaki hipertansiyon” hastalığıdır.

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cafer Abbasoğlu  “Varisin ister kılcal  damarlarda isterse daha büyük damarlarda olsun her şekilde ciddiye alınması gereken bir hastalık olduğunu   , tedavi şekline  ise yapılan doppler tetkiki sonucuna göre karar verildiğini ifade ederken tıpkı bir ağaca benzeyen varisin  kök, gövde ve dalları  için  ayrı ayrı  tedavi metodları  uygulandığını  da sözlerine ekledi.

Erkeklere oranla ,sıklıkla kadınlarda   görülen kırmızı, mavi,mor  renkteki varisler yaz aylarında  artan sıcakların   etkisiyle daha  da genişleyerek damar içinde göllenen  kanın artmasına neden olur.  İşte bu durumda ağrı ve şikayetlerin önemli oranda  arttığını  söyleyen Dr.Cafer  Abbasoğlu varis hastalarının yaz gelmeden , tedavilerini hızlı bir şekilde yaptırmaları  gerektiğinin önemini vurguladı.

Özellikle bahar aylarında estetik kaygıların da artması sonucunda  “yazın rahatça etek giymek istiyorum”  sözleriyle  çok sık karşılaştıklarını belirten Dr. Abbasoğlu, sklerozan denen maddenin damar içine verilmesi demek olan  sklerotereapi yöntemiyle işlevini kaybetmiş damarları kapatarak, hastaların isteğine ameliyatsız, hastanede yatmaya gerek kalmadan  , yarım saat gibi kısa bir sürede  çözüm  sağladıklarını söyledi.

Aynı zamanda bir tür damar rahatsızlığı olan selülit tedavisinde de Skleroterapi ile çok başarılı sonuçlar  alınmaktadır. Tedavi  sonrasında ise  hastalar günlük yaşantısına kaldığı yerden devam etmekte , çinko emdirilmiş varis çorabı giydirilerek 1 hafta sonra kontrole çağırılmaktadır. Dr. Cafer Abbasoğlu selülit için uygulanan skleroterapinin “sklerosellüloterapi “olarak  da bilindiğinin altını çizdi.

Kısacası  özellikle uzun süreli ayakta durmayı gerektiren mesleklerde daha çok ortaya çıkan varis hastalığı özellikle yaz aylarında estetik kaygıyla birleşince hızla çözülmesi gereken bir sağlık sorunu halini almaktadır.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cafer Abbasoğlu varis tedavisini yaz gelmeden yaptırmanın hem sağlık açısından  , hem de düzgün ve pürüzsüz bacaklara sahip olmak açısından  çok önemli olduğunu , ayrıca varis hastalarının fazla sıcağa maruz kalmamak, bacaklara soğuk duş uygulamak, kilolarına  dikkat etmek, uzun süre  ayakta durmamak ve spor yapmak gibi basit yollarla   yaşam kalitelerini yükseltmelerini de tavsiye etti.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.