Terakki Öğrencilerinin Meslek Yaşamına Nasıl Yön Veriyor?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kariyer yolculuğunda Terakkili öğrenciler, 49 farklı meslekten 70 uzmanı tanıma; devlet ve özel toplam 42 üniversiteyle buluşma, İş dünyasının tanınmış isimleriyle ve başarılı üniversitelerin rektör ve akademisyenleriyle sohbet etme fırsatı buldu.

Terakki Vakfı Okulları Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi 40 yılı aşkın bir süredir anaokulundan liseye kadar bir bütünlük ve süreklilik ilkesiyle çalışmalarını yürütüyor. Programları içinde mesleki rehberlik çalışmalarına önemli ölçüde yer veriyor.

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi, bireyin mesleki karar verme süreci  ile ilgili gelişimsel süreçleri açısından meslek ve iş kavramları ile ilgili ilk bilgilerle erken yaşlarda aile ortamında tanışan çocuklara okul öncesi eğitim ve ilköğretimde iş ve meslek kavramlarını çeşitli etkinliklerle veriyor ve onların mesleki vizyonlarının altyapısını oluşturuyor.  Lisede ise kariyer planlaması üzerine yoğunlaşıyor.

Kariyer planlamasında Lise yıllarında atılan adımlar, yaşanan deneyimler ve yapılan seçimler önemli rol oynamakta. Öğrencileri bilinçlendirmek, motive etmek ve yaşayarak öğrenmelerini sağlamak için Kariyer Günleri, Meslek Stajı gibi etkin ve yararlı uygulamalar gerçekleştirilmekte.

Terakkili gençlerin, üniversite, meslek seçimleri ve geleceği daha doğru değerlendirmelerine yön veren Kariyer Günleri etkinliği bu yıl 19 Aralık 2011 – 17 Ocak 2012 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

1996 yılından beri süregelen ve bu yıl 16.sı gerçekleştirilen kariyer etkinlikleri bu yıl 19 Aralık’ta 15 farklı okulun öğrencilerinin katıldığı “Öğrenci Çalıştaylarıyla” başladı. “Sınav İçin Değil, Yaşam İçin Öğrenme”,   “Gençlerin Kariyer Planlamalarını Yapılandırmaları”, “Okul Kültürü ve Aidiyet” temalarıyla farklı okulların danışman ve koordinatörleri yönetiminde Terakki’nin de içinde bulunduğu 90 öğrenci gerçekleştirdikleri çalıştay sonunda görüşlerini içeren bildirgelerini liseli arkadaşlarıyla paylaştılar.

21 Aralık’ta ise Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, TAV Havalimanları Holding Finans Direktörü Murat Uluğ, Nestle Türkiye Satış Direktörü Oben Akyol gibi iş dünyasının önemli isimlerinin katılımıyla “Terakkili Gençler İş Dünyasıyla Buluşuyor” sohbeti ve sonrasında soru ve cevapların yer aldığı bir panel gerçekleştirildi.

23 Aralık’ta gerçekleştirilen “Meslek ve Üniversite Tanıtımları” etkinliğinde fen ve mühendislik bilimlerinden, sosyal bilimlere birçok alanda 49 farklı meslek akademisyen, alanda çalışan uzman ve Terakki mezunu üniversite öğrencileri tarafından sınıf ortamlarında yüz yüze paylaşımlarla öğrencilerimize tanıtıldı. Aynı gün İstanbul’dan ve İstanbul dışından davet edilen 42 devlet ve özel üniversite Liselerimizin koridorlarında stand kurarak, broşür, afiş ve CD’lerle kendilerini tanıtıp öğrencilerimizin sorularını yanıtladılar.

Terakkili öğrenciler, “Rektörler Üniversite Adaylarıyla Buluşuyor” programı çerçevesinde Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker’i ağırladı. Prof. Dr. Nihat Berkerin öğrencilere verdiği pek çok mesajdan biri de “Hayatta ne olursanız olun ama mutlaka sosyal biri olun. Çevre edinin, dost edinin.” oldu.

“Başarı Öyküleri” bölümü konuklarından Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan da öğrencilere , “Hayat karşınıza pek çok seçenekler çıkaracaktır. Siz önce kalbinize sorun. Ben ne istiyorum? Cevabını verdiğinizde gerekeni yapıyor olacaksınız zaten.” diyerek önemli bir yaşam deneyimi sundu.

Diğer konuklardan Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof.Dr.Deniz Ülke Arıboğan ise “Hayalleriniz için fırsatınız var hayallerinizin peşini bırakmayın.” mesajı ile gençlere önlerinin açık olduğu düşüncesini aktardı.

Değerli akademisyenlerin yanında Simit Sarayı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur kendi yaşam deneyimlerini öğrencilerimizle paylaştılar. Başarı öyküsü buluşmaları ünlü fütürist ve iş adamı Alphan Manas ile önümüzdeki günlerde devam edecek.

Kaynak: Haberindeks

Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.