Spiral Kullanımı Rahim Kanserine Neden Olmaz

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Zeki Salar, spiral kullanımının “rahim kanseri” tehlikesi nedeniyle kadınları tedirgin ettiğini ancak bu endişeye gerek olmadığını söyledi.

Memorial Antalya Hastanesi ve Konyaaltı Lions Kulübü işbirliği ile düzenlenen “Kadın Sağlığı” bilgilendirme toplantısında, Op. Dr. Zeki Salar, Ahmet Coşkun Bulut İlköğretim Okulu velileri ile bir araya geldi. Maddi olanaksızlıklar nedeniyle yeterli sağlık hizmeti alamayan öğrenci annelerinin sorularını yanıtlayan Op. Dr. Salar, doğum kontrol yöntemleri, kadın kanserleri ve bu kanserlerin erken teşhis yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Spiralin rahim kanseri ile ilişkisi yoktur
Op. Dr. Zeki Salar, her kadına uygulanan doğum kontrol yönteminin; kadının yaşı, kilosu, sistemik bir rahatsızlığı olup olmadığı gibi kriterlere bağlı olarak belirlendiğini söyledi. Spiral kullanımının toplumda kilo alımı, bel ağrısı, erken menopoz ve rahim kanserine yol açtığının düşünüldüğünü dile getiren Op. Dr. Zeki Salar, bu inanışların bilimsel bir gerçekliği olmadığını ifade etti. Op. Dr. Salar, “Spiral sadece rahimde lokal etkisi olan, vücudun hormon dengesini bozmayan bir doğum kontrol yöntemidir. Spiral adet kanamasını artırdığından kansızlığa yol açabilir ya da rahimde enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Ancak rahim kanseri gibi hastalıklara yol açacak bir etkisi bulunmamaktadır” diye konuştu.

Rahim ağzı kanserine karşı yıllık smear kontrolü!
Kadınlarda en sık görülen kanser türleri arasında bulunan rahim ağzı kanserinde, riskin her yıl yapılacak smear kontrolleri ile en aza indirilebileceğini anlatan Op. Dr. Salar, smear testinin önemi hakkında şunları söyledi: “En sık görülen kadın kanserleri arasında bulunan rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için smear testlerinin her yıl yapılması gerekir. Rahim ağzı kanserine yol açan HPV’ye karşı yapılan aşının %100 koruyuculuğu yoktur. HPV aşısı yapılsa bile yıllık smear kontrollerinin ihmal edilmemesi önemlidir.”

Ayda bir kez evde meme muayenesi
Op. Dr. Salar, kadın kanserleri arasında ilk sırada yer alan meme kanserinde de erken teşhisin öneminin altını çizdi ve ekledi: “Meme kanserinin erken teşhisinde yıllık meme muayenesi, meme ultrason ve mamografi için doktora başvurmanın yanı sıra; kadınların her ay kendi kendilerini muayene etmeleri çok önemlidir. Kadınların memesini düzenli olarak kontrol etmesi, hastalığın erken evrede yakalanabilme şansını önemli ölçüde yükseltir. Kendi kendine meme muayenesi, adet döngüsünün  5. ve 7. günleri arasında, ayda bir kez yapılmalıdır. Menopozda olan ya da adet görmeyen kadınlar ise her ay belirledikleri bir günde muayeneyi yapılmalıdır.”

Memedeki değişiklikler ciddiye alınmalı
Memelerdeki değişikliklerin önemsenmesi gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Salar, “Memelerde belirgin şişlik, meme cildinde içe doğru çekilme alanları, renk değişiklikleri, kızarıklık, yüzeysel damarlarda belirginleşme hali, ciltte ‘portakal kabuğu’ manzarası, meme ucunun içe doğru çekilmesi, içe gömülmesi, özellikle bir pozisyondan diğerine geçişte meme başında şekil ve renk değişiklikleri varsa, zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır” şeklinde konuştu.

Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.