Sosyal Medya’da Siyasete İlgi Yok

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Sosyal medya, artık geleneksel medya kadar etki gücüne sahip hale geldi. Öyle ki, size bir hedef kitle olduğunuzu unutturup “arkadaşlar arasında”, olduğunuz duygusu veriyor. Geleneksel medyanın süregelmiş ciddiyetinin aksine, samimi bir ortam sunarak farklı algılar yaratıyor. Sosyal medyanın geçen haftaki fısıltılarını dinleyen Medya Takip Merkezi (MTM), haftanın iz bırakanlarını belirledi. İşte sonuçlar…

Medya Takip Merkezi, sosyal medyadaki fısıltılara kulak vermeye devam ederken; 9-15 Ocak tarihleri arasında, hem yazılı basını hem de sosyal medyayı eş zamanlı ölçümledi. Ortaya ilginç sonuçlar çıkaran araştırma, sosyal medyada sporun, konvansiyonel basında ise siyasetin hakim olduğunu ortaya koydu.

Araştırma, yazılı basında en çok habere konu edilen 50 ismin, sosyal medyadaki görünümleri ele alınarak gerçekleştirildi. Sosyal medyada bir hafta boyunca en çok konuşulan isim, 11 bine yakın ileti ile Aziz Yıldırım; yazılı basında öne çıkan isim ise 3 bini aşkın haberle Recep Tayyip Erdoğan’dı.

Şike soruşturması kapsamında tutuklu bulunan  Aziz Yıldırım, sosyal medyanın favori ismi olurken, gazete ve dergilerde en çok yansıma sağlayan ilk 10 isim listesine ise giremedi. Listenin ikinci sırasında yine futboldan bir isim vardı. Sosyal ağlarda en fazla fısıldanan ikinci isim olan Fatih Terim, üst sıralardaki yerini yazılı basında da koruyarak iki mecranın da gündeminden düşmedi.

Listenin dikkat çeken bir diğer detayı ise siyaset dünyasından geldi. Twitter ve YouTube’daki hesapları ile sosyal medyayı aktif şekilde kullanan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sosyal medyanın en çok konuştuğu ilk 10 isim arasına giremedi.

Sosyal medyada yürüttüğü seçim kampanyaları ile birçok Türk siyasetçi için de örnek teşkil eden ABD Başkanı Barack Obama, twitter, facebook, friendfeed, ekşi sözlük ve inci sözlük gibi ağlarda, en çok bahsedilenler arasındaydı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gazete ve dergilerde diğer isimlerin açık ara önünde yer alarak birinci olurken, sosyal medyada aynı ilgiyi görmedi. Erdoğan, sosyal platformlarda en çok konuşulan Aziz Yıldırım’ın yaklaşık üçte biri oranda ileti aldı.

Kaynak: Haberindeks

Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.