Sosyal medya ve SEO için başlık nasıl atılır?

basin_bulteni_basligi
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bir basın bültenine başlık atacağınız zaman başlığı uygun hale getirmeniz gereken (optimize etmeniz gereken) üç farklı tip okuyucu grubu vardır: Düzenli okuyucular, arama motorları (SEO) ,sosyal medya.

İdeal olan başlığın bu üç gruba da uyacak şekilde atılmasıdır fakat bu nadiren mümkün olur. Bu üç okuyucu grubu arasında belirgin farklar vardır işte bu yüzden de içeriğinizi bu gruplara göre farklı şekillerde pazara koymalısınız. Şimdi bu üç kategoriden her birine göz atalım:

Düzenli okuyucular için başlık atmak

Sonuçta her durumda ‘insan’ okuyucular için başlık atsanız da, burada bahsettiğimiz konu aboneleriniz ve düzenli site ziyaretçileriniz için başlık atmak. Başlıkların her zaman cezbedici olması beklenir, fakat düzenli okuyucuları cezbedip ‘kandırmaya’ çok fazla ihtiyaç duymazsınız, benzersiz ve taze olduğu sürece içeriğiniz okunacaktır. Düzenli okuyucular için başlık atarken yaratıcılığınızı konuşturup, atacağınız başlıklarla eğlenebilirsiniz. Çoğu zaman, bu okuyucular içeriğinizi okumaya devam edecektir çünkü zaten onlarla bir ilişki kurmuş durumdasınız.

Unutmayın, çoğu okuyucu yazı içeriğinin kendisiyle ilgili olup olmadığını anlamak için doğrudan başlığa bakar. Başlığınızın okuyucu için bir anlam ifade ettiğinden ve yazının içeriği hakkında bilgi verdiğinden emin olun.

Arama motorları için başlık atmak

Diğer taraftan arama motorları spesifik şeylere ve aynı zamanda tıklanma sayılarına bakar. Arama motoru için başlık atarken amacınız belirli bir sorgu sonucunda üst sıralarda yer almak olmalıdır çünkü birçok internet kullanıcısı en üstteki sonucun en doğru sonuç olduğunu varsayar ve en çok tıklamayı da o alır. Burada arama motorları açısından içeriğinizi çekici hale getirmek için birbirleriyle bağlantılı olarak yapmanız gereken iki şey var:

İyi başlık atmak

İçeriğin alt bölümleri için iyi altbaşlıklar atmak

Arama motorları için atmanız gereken başlık, okuyucularınız için atmanız gereken başlıkla her zaman uyuşmayabilir, fakat yine de bazı ortak ögeler bulunabilir. Göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta var. Sayfa başlığı kısa ve öz olmalıdır. Başlıklarda uzunluk ortalama olarak 60 ila 80 karakter arasında olmalıdır.

Anahtar kelimeleriniz başlıkta olmalıdır ancak buradaki önemli nokta bunu yaparken başlığın çekiciliğinden ödün vermemeniz. Başlık sıkıcı olmayacak şekilde bunu yapmalısınız. Eğer mümkünse anahtar kelimeleri başlangıçta kullanın. Çünkü arama motorları aramaları anahtar kelimeler bazında yapar ve belirli kelimeleri ilk hamlede görmek ister.

Şimdi altbaşlık yazımına gelelim. Öncelikle şunu ifade etmeliyiz ki her ne hakkında yazıyor olursanız olun ve içeriği ne kadar ustaca sunarsanız sunun, okuyucularınız önlerinde bir öbek, kalıp halinde yazı görmek istemeyecektir. İçeriğinizi sunuş biçiminizin, yazının sonuna gelindiğinde okuyucu görüşleri üzerinde büyük bir etkisi vardır.

Eğer bir yazıda birden fazla farklı konuya değiniyorsanız ya da tek bir konu üzerinde farklı bakış açılarını ele alıyorsanız bu altbölümleri kendi alt başlıkları olacak şekilde birbirinden ayırın. Burada gördüğünüz üzere ben farklı amaçlara hizmet eden üç altbaşlık kullanıyorum. Altbaşlık kullanarak metni bölümlere ayırıp, yazının daha rahat okunmasını sağlayabilirsiniz. Okuyucular yazıda bahsedilenlerden bazılarını zaten biliyorsa ve doğrudan bilmedikleri noktalara geçmek isterlerse kolayca bu bold (kalın) yazılara göz atabilirler. Alt başlıklar, sayfanız arama motorları tarafından indekslenirken de içeriğinizi pekiştirir.

Sosyal medya için başlık atmak

Arama motoru trafiğine biraz benzese de, farklı olarak sosyal medya trafiği spesifik şeylere bakmaz, bu tür okuyucu grubunun sitenizi ziyaret etmesi için teşviğe ihtiyacı vardır. Tıpkı önceki bölümde olduğu gibi, bu kullanıcıların da cezbedilmeye ihtiyacı vardır.

Bir başlığı değiştirmek için birkaç aşama vardır:

1. Ek Bilgi vermek
2. Basit kelime düzenlemeleri yapmak
3. Basit kelimeleri çıkartmak
4. Olaymış gibi sunmak
5. Sosyal medya için cezbedici, çarpıcı kelimeler eklemek.
6. Heyecan uyandırmak.

İlk aşamada lüzumsuz, fuzuli olan kelimeleri kaldırın. Başlığı mümkün olduğunca kısa tutun çünkü okuyucuların sabrı azdır ve onların dikkatini çekmek için sadece saniyeleriniz var. İkinci aşamada, orijinali gibi kısıtlayıcı olmayan bir başlık oluşturmak için birkaç sözcüğü atın. Birkaç anahtar kelimeyi kaldırarak başlığın çok daha büyük bir kitleye hitap etmesini sağlayabilirsiniz.

Bu üç okuyucu grubundan ikisi için hatta bazen üçü için de başlığı optimize etmek kesinlikle mümkün, ilk olarak hala düzenli okuyucularınızı hedef almalısınız daha sonra da önceliğinize göre ikinci ya da üçüncü grubu hedeflemelisiniz.. Pratik yaptıkça yavaş yavaş bu grupların hepsine hitap eden başlıklar atabileceğinizi siz de göreceksiniz.

 

Kaynak: PRrehberi

Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.