Patentlerimiz Yurtdışında Korunmuyor

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Marka tescil ve patent ofisi Acar Patent’ in Türk Patent Enstitüsü verilerini değerlendirerek hazırladığı rapora göre 2012 yılının ilk altı ayında 2160 yerli patent başvurusu yapıldı.

Bir önceki yıla göre yüzde 15 oranında artış gözlenen patent başvuruları 2011 yılının ilk altı ayında 4800 de kalırken 2012’nin Temmuz ayında 5700’ e ulaştı.

Patentlerdeki sorun yurtdışında

Türkiye’de patent başvuruları artmaya devam ederken,  yurtdışında yaptığımız patent başvurularının sayısının düşük olması ise tedirginlik yaratıyor.

2012 yılının ilk altı ayında 2160 yerli patent başvurusu gerçekleşirken; bunlardan sadece 28’inin PCT kapsamı ile dünyada, 63’ünün ise Avrupa kapsamında korunması için başvurulması, icatlarımızı yurtdışında korumadığımızı gösterdi.

Yabancı patentler artışta

Türkiye pazarının gelişimine devam etmesi yabancı ülke firmalarının gözünü açarken, ürünlerini bu pazarda koruma altına almak isteyen firmalar patent başvuru yarışına girdi.

Türkiye’de 2012 yılının ilk yarısında en çok patent başvurusu Alman firmaları tarafından gerçekleştirilirken, A.B.D. firmaları ise ikinci sırada yer aldı.

Tescillenen patentlerde Almanya farkı

Başvurusu yapılmış ve tescil kararı çıkmış patentlere bakıldığında 980 patentini tescillemeyi başaran Alman firmaları ilk sırada yer alırken, A.B.D.’ nin 560, Türkiye’nin ise 462 tescile hak kazanmış patenti bulunuyor.

Patentin kavranamayan önemi

Gün geçtikçe daha da zor hale gelen ve rekabet yarışı içerisinde olan ulusal pazarda var olmak için icatlarımıza sahip çıkarak yurtiçinde ve yurtdışında patent ile korumamız gerektiğini belirten Acar Patent Genel Koordinatörü Rüştü GÜMÜŞ, patent korumasının bir ülkenin gelişmişlik düzeyi ile doğru orantılı olarak ilerlediğini belirtti.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.