Neden bayan değil kadın

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bu soru sizin de aklınıza takılıyorsa mutlaka okuyun.

Habertürk yazarların Işıl Cinmen toplumsal olarak aklımızda soru işareti bırakan bir konuya değindi: “Neden bayan değil kadın?”

İşte cevabı…

1- İki cinsiyet vardır: Kadın ve erkek.
2- Bayan yalnızca bir hitap şeklidir, cinsiyet yerine kullanılmaz.
3- Yolda bir kadınla konuşmanız gerektiğinde elbette “kadın/karı/kız/hatun bakar mısınız?” demeyeceksiniz. “Erkek/adam/herif bakar mısınız?” diyor musunuz? Hayır. Demek ki konu hitap yerine geçen “bayan” değil; cinsiyet yerine kullanılan “bayan”.
4- Yalnızca hitapla kısıtlı durumlarda “Hanımefendi ya da bayan” diyebilirsiniz ki bir kadın olarak şahsi önerim “Hanımefendi” diye hitap edilmesidir.
5- Erkeğe “erkek” denildiği durumlarda kadına da “kadın” denilir. “Bayanlar kırılgandır ama erkekler dayanıklıdır”, “Erkekler tuvaleti sağda, bayanlar solda” denilemez. Bilgi formlarında cinsiyerinizi belirtmeniz gereken yerde genelde iki hane vardır. Bunlardan biri bayan diğeri erkek şeklinde görünüyorsa o formu doldurmayın.
6- Bayanlar reyonu, bayan milletvekilleri, bayanlar futbol takımı, bayanlar tuvaleti gibi birliktelikler yanlış. Lütfen onları ayırın.
7- Kız diye bir cinsiyet de yoktur. Kadın/erkek; tıp dilinde dişi/erkek olarak geçer. Bunların küçük boylarına kız/oğlan denir.
8- Ayıp olan kadın demek değil, kadın kelimesinin çağrışımlarını ayıp bulup bir cinsiyeti nazikleştirmeye ya da bayanlaştırmaya çalışmaktır. Bayan kadın olmanın ayıp sanıldığı ve sayıldığı tutucu anlayışın kelimesidir.
9- “Büyütecek ne var” demeyin. Üniversitedeyken hocam Tuna Erdem, bayan sözcüğünü kullananların kağıdını okumaz, doğrudan F verirdi. O yüzden ben büyüttüm.Siz de büyütün ki azalarak bitsin.
10- Yine karıştırırsanız şuradan aklınıza gelsin: Günün adı “8 Mart Dünya Bayanlar Günü” değil “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”
Kutlu olsun!

Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.