Meslek Seçiminin Önemi

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bir meslek seçecek ya da bir lise ve üniversite tercihiyapacak gençler için bu seçimin hayati bir rol oynadığına kuşku yoktur. Zira, insanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik, göstereceği başarı ya da başarısızlıkla sadece kendi hayatını değil, ailesinin, toplumun, devletin ya da insanlığın kaderinde rol oynayabilmesidir. Hangi işi yapıyor  olursa olsun, mesleğinde başarılı olanlar kendi hayatları yanında başkalarının yaşamları üzerinde de olumlu etkilerde bulunmaktadır. Öte yandan, meslek sadece bir para kazanma, geçimini sağlama yolu değildir, bireyin kendini ifade etme ve kendini gerçekleştirme yoludur.

Bir kimsenin seçtiği meslek , sadece mutluluk ve doyum açısından değil, ileride iş bulma, ikamet edeceği yer, evleneceği kimse, ilişkide bulunacağı kişilerin niteliği gibi durumları da içine almaktadır. Bunun yanında, meslekler yalnızca kişiler için değil toplum için de son derece önemlidir. Çünkü, bir toplumu oluşturan bireyler mesleklerinde başarılı olmayıp mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmezler ve bunları yeni kuşaklara aktarmazlarsa, o toplumun hayat seviyesi düşmekte, toplumsal gelişme de zayıflamaktadır. Bunlara ilaveten, günümüzde çalışma hayatının bireyin yaşamında  oldukça geniş bir yer tutması, meslek seçiminin önemini daha da  arttırmıştır. Zira, artık iş dünyası “sabah sekiz akşam altı” anlayışından uzaklaşmış bulunmaktadır. Bugün, iş, hayatın merkezine oturmakta, hatta çoğu zaman hayatın kendisi olmaktadır. Böyle olunca, meslek seçmek bir hayat biçimi seçmekle özdeşleşmektedir.

Bu nedenle, iş hayatına atıldıktan sonra bile pek çok insan hayatının işi ya da mesleğini bulabilmek için arayışını sürdürmektedir. Kimi yol yakınken dönmeye çabalarken, kimi de yanlış seçiminin sonucunu mutsuzlukla ödemeye devam etmektedir. Bunun yanında, günümüzde iyi bir işe girebilmek için sadece yetenekli olmak yetmemekte, aynı zamanda ne yapmak istediğini bilmekte gerekmektedir. İş hayatında ne yapmak istediğini kestiremeyen bir çok yeni mezun genç doğru işi bulmak için daldan dala atlayarak zaman kaybetmektedir. Ayrıca, iş dünyasında gençlerin mezun olduğu yüksek öğretim bölümleri de çoğu işveren için bir tercih nedeni olmaktan çıkmış bulunmaktadır.

Artık hangi bölümden mezun olunduğu değil, kişinin yeteneklerinin hangi yönde olduğu ve kendisini iş dünyasına hazırlayıp hazırlamadığı önemli olmaktadır. Bu nedenle, okul sırasında staj yapmak, çalışmak, bilgisayar ve yabancı dil öğrenmek avantaj sağlamaktadır. Sonuç olarak, meslek seçme gibi son derece hayati sonuçlar doğuran kritik bir konuda birey için en güvenilir yol mümkünse bu konuda iyi yetişmiş bir kişiden profesyonel yardım almaktır diyebiliriz

Kaynak: Haberindeks

Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.