Mekan Artı’da Mart Ayı Etkinlikleri

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Mart ayı boyunca Mekan Artı’da dokuz farklı tiyatro oyunu, bir mim gösterisi, film gösterimleri ve ay boyunca fuayede görülebilecek olan resim sergisi izleyiciyle buluşuyor.

Mekan Artı’da Mart ayı Tiyatro Artı’nın en çok ilgi gören oyunlarından olan Bizde Yok! ile başlıyor. Tüm gözaltı kayıplarına ve Cumartesi Annelerine adanan oyun, seyircisinin gözlerini bağlamaya ve bir gözaltı simülasyonu yaşatmaya devam ediyor. Ölü Aktörler, Normal adlı oyunuyla Mart ayı boyunca her Salı Mekan Artı’da sahne alıyor. Şehir Tiyatroları sanatçılarından ve Haliç Üniversitesi öğretim üyelerinden Eftal Gülbudak’ın hazırladığı tek kişilik mim gösterisi ilk kez Mekan Artı seyircisiyle buluşuyor. “Ben Sen O, Biz Siz Onlar” içinde kısa mim öyküsü de barındıran, izleyiciyle sözsüz, müzik eşliğinde doğaçlama ilişki kurmayı hedefleyen özel becerilerle süslenmiş gösteri… Adalet Ağaoğlu’nun yıllara meydan okuyan eseri Kozalar, Aybike Esin Tumluer ve ekibinin yorumuyla sahnelenmeye devam ediyor. Tiyatro Artı’nın ilgi çeken yeni oyunu Anne ve Babalar İçin Cinsel Bozukluklar Rehberi, Dora’nın hikayesini sahneye taşımaya devam ediyor. Zihinsel engelli Dora’nın ergenliği ile beraber cinsel hayatı tanımasıyla, modern düzenin provokatif eleştirisini barındıran oyun, cinsel tabuları ve ahlakı sorguluyor. Mart ayında Mekan Artı’da film gösterimleri devam ediyor. Mekân Artı, Absürd tiyatronun en önemli temsilcilerinden Samuel Beckett’in on dokuz oyununun, on dokuz farklı yönetmen tarafından çekilen film uyarlamalarına yer veriyor. Tiyatro Artı’nın Şiddet Üçlemesi 2 – Şeker adlı oyunu çocuğa yönelik şiddeti irdelemek ve göz ardı edilmesini engellemek için Mekan Artı’da gösterilmeye devam ediyor. Tiyatro Artı’nın tek seyirciye oynanan oyunu üçKİŞİ, farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için Mart ayında da Mekan Artı’da. Üçkişi, tek başına keyifli bir macera yaşamak isteyenlerin kaçırmaması gereken bir oyun. Drama Kumpanya, Dikkat Köpek Var! adlı oyunu Mart ayında Mekan Artı’da sahneliyor. Düşük Şehir İhtimali adlı oyunuyla Irish Mafia da Mart programında yerini alıyor. Ayın son günlerinde ise Babaanne’nin Yeri, Airswimming adlı oldukça keyifli oyunlarıyla Mekan Artı’da sahne alıyor. Ayrıca Mart ayı boyunca Mekan Artı fuayesinde Fırat Uran ve Ezgi Ece Ertuğrul’un Kali Kala’v adlı ilk resim sergisi görülebilir.

Kısa Oyun Tanıtımları

Tiyatro Artı – Bizde Yok!

Tiyatro Artı, farklı sahneleme teknikleri üzerine arayışını sürdürüyor. Daha önce tek seyircilik oyun konsepti gibi farklı türlerde denemeler yapan topluluk bu sefer farklı bir deneme ile festival seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Bizde Yok ile simülatif bir kurgu içine yerleştirilen seyirci, gerçeklikten uzaklaşarak kendini kurgunun içinde buluyor.

Seyir algısını değiştirmeyi hedefleyen oyun, seyirciyi “izleyen” konumundan çıkararak oyunun bir parçası haline getiriyor. Esir alınma, esir olma ve otorite-güç-kurban üçlüsü üzerinden hareket ederek Türkiye yakın tarihine odaklanan oyun, Türkiye’nin siyasi tarihine ve insan hakları sürecine de yoğunlaşarak Cumartesi Anneleri üzerinden kurgusunu tamamlıyor.

Metin-Yönetim: Ufuk Tan Altunkaya
Proje Koordinasyon: Didem kaplan
Teknik Yönetim: Zeki Elveriş
Video Tasarım: Murat Huvaj
Müzik: Fatih Göksel Aydoğduoğlu
Oyuncular: Bayhan Ekici, Cihan Esen, Cihat Süvarioğlu, Demet Ergün, Efe Can Erdal

OYUN TARİHLERİ:
2- 23 Mart 2013
20.30

Ölü Aktörler – Normal

“Canavarları doğuruyor muyuz?
Yoksa onları biz mi yaratıyoruz? “

Ölmek üzere olan bir seri katil hayatın yüzüne son kez tükürüyor. Almanya’yı kana bulayan Peter Kurten ve genç bir avukat olan Justus Wehner hayatlarının savunmasını verebilecekler mi?
Peter Kurten:
“Ben tek değilim, Justus ve son da değilim.. Biz onları evlerimizde, hapishanelerde yaratıyoruz, meydana getiriyoruz gibi.. Saçma sapan şeyleri konuştukça da, bu böyle olmaya devam edecek.. Lunaparklarda bile bunu yapmaya devam edeceğiz… Ve onlar, hepsi, normal adamlar.”

Yazan : Anthony Neilson
Çevıren:Adil Onur Yurtçu
Yöneten : Tamer Can Erkan
Oyuncular : Erdinç Güven, Doğan Kecin, Selen Kurtaran
Proje Danışmanı : Çetin Sarıkartal
Müzik Aranjman: Orhan Enes Kuzu
Reji Asistanı : Deniz İmer Mucur
Işık Kumanda: Ömer Güdüloğlu
Ses Kumanda : Deniz İmer Mucur

5- 12- 19- 26 Mart 2013
20.30

Eftal Gülbudak – Ben Sen O Biz Siz Onlar

“Ben Sen O, Biz Siz Onlar” içinde kısa mim öyküsü de barındıran, izleyiciyle sözsüz, müzik eşliğinde doğaçlama ilişki kurmayı hedefleyen özel becerilerle süslenmiş gösteri…

Kurgalayan – Yöneten – Oynayan:Eftal Gülbudak
Efekt Uygulama / Sound Technician: Ümran İnceoğlu / Öykü Savlıoğlu

Katıldığı Festivaller –
1. Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali (2009) – Lüleburgaz Uluslararası Kukla Tiyatrosu Festivali – 15. Bursa Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatoları Festivali (2010) – “Köyümüzde Şenlik Var!” Taylıeli Köyü 1. Kültür, Sanat ve Tiyatro Şenliği (2010 – 2012) – İBBŞT 23 Nisan Çocuk Şenliği (2011) – Marivan Uluslararası 6. Sokak Tiyatrosu Festivali – İran (Marivan International 6th Street Theatre Festival (2011) – 30. Fadjr Theatre Festival – İran (2012)

Ödül Marivan Uluslararası 6. Sokak Tiyatrosu Festivali, “En İyi Oyun 2. lik Ödülü”

OYUN SÜRESİ
30 dk
Biletler 10 TL

OYUN TARİHLERİ:
6 Mart 2013
20.30

Kozalar

Ne istiyorlar bizden canım? Ne kötülüğümüzü gördüler. O kadar etliye sütlüye karışan var. Biz karışıyor muyuz etliye sütlüye? Biz karışmayız hiçbir şeylere… Herkes “şöyle olmalıymış, böyle olmalıymış” der dururlar. Dinlemeyiz bile. İnsanlar birbirini yiyormuş. Yemesinler! Biz mi “yiyin birbirinizi” diyoruz. Herkes evinin kapısını örterek çorbasını içip, etini, tatlısını yiyeceği yerde, terbiyeli terbiyeli çocuklar etiştireceği yerde… Fakir fukaradan bize ne? Bize ne?..

Metin: Adalet Ağaoğlu
Kurgu/Yönetim: Aybike Esin Tumluer
Proje Koordinatörü: Didem Kaplan
Proje Asistanı: Berk Şenöz
Işık/Video Tasarım: Zeki Elveriş
Dramaturg: Ufuk Tan Altunkaya
Afiş Tasarım: Alper Duran
Oyuncular: Aybike Esin Tumluer, Ezgi Coşkun, Gülçin Yiğit

OYUN TARİHLERİ:
7- 21 Mart 2013
20.30

Tiyatro Artı – Anne ve Babalar İçin Cinsel Bozukluklar Rehberi

İsviçre’nin önde gelen çağdaş oyun yazarlarından Lukas Barfuss’un bugüne kadar 18 ülkede sahnelenmiş ünlü oyunu “Anne ve Babalar için Cinsel Bozukluklar Rehberi”, Türkiye’de ilk kez Tiyatro Artı tarafından sahneleniyor.

Zihinsel engelli Dora’nın ergenliği ile beraber cinsel hayatı tanımasıyla, modern düzenin provakatif bir eleştirisini barındıran oyun cinsel tabuları ve ahlakı sorguluyor.

Metin: Lukas Barfuss
Çeviri: Murat Baykan
Yönetim/Kurgu/Konsept: Ufuk Tan Altunkaya
Proje Koordinasyon: Didem Kaplan
Proje Asistanı: Mehmet Ali Gümüş
Oyuncular:Pelin Ermiş, Gülsüm Soydan, Uğur Karabulut, İnan Ambarkütük, Cihat Süvarioğlu, Aslı Samat, Eftal Gülbudak

OYUN TARİHLERİ:
8- 22 Mart 2013
20.30

Filmlerle Beckett (Beckett on Film) Film Gösterimi

BECKETT OYUNLARI BEYAZ PERDEDE!

Mekân Artı, Absürd tiyatronun en önemli temsilcilerinden Samuel Beckett’in on dokuz oyununun, on dokuz farklı yönetmen tarafından çekilen film uyarlamalarına yer veriyor.

2001 yılında geniş kapsamlı bir proje dâhilinde “Beckett on Film” adı altında on dokuz farklı yönetmenin gözünden Beckett’in orijinal metinleri göz önünde bulundurularak çekilen on dokuz farklı oyunun film uyarlamaları Mart ve Nisan ayında Mekan Artı’da gösteriliyor.

Neil Jordan, David Mamet, Michael Lindsay-Hogg, Atom Egoyan gibi isimlerin yönettiği filmlerde Lulianne Moore, Gary Lewis, Jeremy Irons, John Hurt, Alan Stanford, Harold Pinter gibi ünlü oyuncular yer alıyor.

9 Mart’ta başlayacak olan gösterimler yedi farklı gün boyunca devam edecek. Beckett’in baş yapıtı sayılan Godot’u Beklerken, Nisan ayında gösterilecek.

İrlanda Dublin’de bulunan Gate Theatre’ın sanat yönetmeni Michael Colgan’ın fikir babalığını yaptığı proje, on dokuz farklı oyunun tek bir projede birleşmesini sağladı. Projede yer alan filmler ve gösterim tarihleri ise şu şekilde;

9 Mart Cumartesi 20:30

NE NEREDE
Yönetmen: Damien O’Donnel
Oyuncular: Sean McGinley, Gary Lewis
Süre: 12′
OHİO DOĞAÇLAMASI
Yönetmen: Charles Sturridge
Oyuncular: Jeremy Irons
Süre: 12′
BEN DEĞİL
Yönetmen: Neil Jordan
Oyuncular: Lulianne Moore
Süre: 14′
TİYATRO OYUN TASLAĞI I
Yönetmen:Kieron J walsh
Oyuncular: David Kelly, Milo O’Shea
Süre: 20′
ADIMLAR
Yönetmen: Walter Asmus
Oyuncular: Susan FitzGerald, Joan O’Hara
Süre 28′

16 Mart Cumartesi 20:30

SÖZSÜZ OYUN I
Yönetmen: Karel Reisz
Oyuncular:Sean Foley
Süre: 16′
NEFES
Yönetmen: Damien Hirst
Süre 45”
OYUN
Yönetmen: Anthony Minghella
Oyuncular: Alan Rickman, Kristin Scott-Thomas, Juliet Stephenson
Süre: 16′
SÖZSÜZ OYUN II
Yönetmen: Enda Hughes
Oyuncular: Pat Kinevane, Mrcello Mgni
Süre 11′
GİDİŞ VE GELİŞ
Yönetmen: John Crowley
Oyuncular: Paola Dionisotti, Anna Massey, Sian Philips
Süre: 8′
BEŞİK
Yönetmen: Richared Eyre
Oyuncular: Penelope Wilton
Süre: 14′

18 Mart Pazartesi 20:30

SOLO
Yönetmen: Robin Lefévre
Oyuncular: Stephan Brenan
Süre: 20′
BU KEZ
Yönetmen:Charles Garrad
Oyuncular: Nial Buggy
Süre: 20′
TİYATRO OYUN TASLAĞI II
Yönetmen: Kathie Mitchel
Oyuncular: Jim Norton, Timhoty Spall, Hugh B.O’Brian
Süre 30′
FELAKET
Yönetmen: David Mamet
Oyuncular: Harold Pinter, Rebecca Pinteon, Sir John Gielgud
Süre: 7′

Biletler
Tek 10 TL

Tiyatro Artı – Şiddet Üçlemesi 2 – Şeker

Mekan Artı, Şiddet Üçlemesi’ni devam ettiriyor. Geçen sezon Ayna ile kadına yönelik şiddet üzerine projenin ilk ayağını gerçekleştiren Mekan Artı, bu sezon çocuklara yönelik şiddet konusu üzerinden üçlemenin ikincisi seyirciyle buluşturuyor. Yine farklı sahneleme teknikleri ile seyirciyle buluşacak olan oyun, şiddeti irdelemeye ve temelini aramaya çalışıyor.

Metin/Yönetim: Didem Kaplan
Proje Koordinasyon: Mehmet Ali Gümüş
Dramaturg: Ufuk Tan Altunkaya
Işık Tasarım: Zeki Elveriş
Afiş Resmi: Serpil Odabaşı

Oyuncular: Ahmet Yaşar, Dilek Yorulmaz, Serpil Bilgil, Şakir Güler

OYUN TARİHLERİ:
13- 27 Mart 2013
20.30

Tiyatro Artı – üçKİŞİ

Tek bir seyirciye oynanan bir oyun.

Tüm tiyatro kurallarının, bilinen gösteri şekillerinin alt üst edildiği farklı bir deneyim.

Tiyatro Artı, Takip’ten sonra yine “tek” seyircilik bir oyunla seyircisiyle buluşuyor.

Tek başınıza bir cinayeti aydınlatmaya ne dersiniz?

Ryūnosuke Akutagava’nın “Çalılıklar Arasında” öyküsünden uyarlanan “üçKİŞİ” 1950 yılında Akira Kurosawa tarafından “Rashomon” adıyla sinemaya da uyarlanmıştı.

Gerçek görecelidir.
Gerçek nedir?
Doğru nedir?
Yanlış ve yalan nedir?
Değer yargıları hakikati etkiler mi?
Neden yalan söylenir?
Kötülükten mi, bakış açısından mı?

Metin: Ryūnosuke Akutagava
Uyarlama – Yönetim: Ufuk Tan Altunkaya
Proje Koordinasyon: Didem Kaplan
Kurgu ve Tasarım: Ufuk Tan Altunkaya & Didem Kaplan
Fotoğraf: Özgür Oğuzlar
Video Tasarım ve Yönetim: Baran Gündüzalp
Video Performans: Ayça DAMGACI, Memet Ali ALABORA, Şebnem SÖNMEZ, Suat SUNGUR
Oyuncular: Berrin KARABAŞ, Cihan ESEN, Murat Baykan,

OYUN SÜRESİ: 55 Dakika

OYUN TARİHLERİ:
13- 14 Mart 2013
18:00-22:00 arası her 15 dakikada belirleyeceğiniz bir saatte oyun başlar…

Drama Kumpanya – Dikkat Köpek Var!

Dikkat Köpek Var, demir parmaklıklı kapısında ”Dikkat Köpek VAR” levhası asılı bir evin kızını sokakta görerek seven ve onunla evlenmek isteyen Delikanlı’nın eve levha nedeniyle giremeyişi sonucu karşılaştığı güçlükleri, bu güçlüklere karşı savaşım biçimini dile getiren absürd bir oyundur.

Yazan: Melih Cevdet Anday
Yöneten: Erkan Kılıç
Proje Asistanı: Selin Eresin
Oynayanlar: Batuhan Kozanoğlu, Halil İbrahim Kutlu, Halit Burak Nazir, Selin Eresin, Serenay İduğ

OYUN TARİHLERİ:
20 Mart 2013
20.30

Irish Mafia – Düşük Şehir İhtimali

“Bir ev bazen bir ülkedir.

Bazı şeyleri bilmemek daha iyidir, gün gelir işine yarar…

Bir evin içindeki var olma çabası. Her şey değişmekteyken, anlam verilemeyen değişikliklerin yavaş yavaş artması.”

Yazan ve Yöneten: Can Ceylan
Oynayanlar: Koray Kaya, Duygu Aktoprak, Namık Emre Abuş, Can Ceylan

OYUN TARİHLERİ:
28 Mart 2013
20.30

Babaanne’nin Yeri – Airswimming

“Ben sadece erkek kıyafetleri giymek istedim. Sonra işte arada birkaç puro. Birkaç parlak madalya ve kriket oynarken şeylerine taktıkları koruyucudan istedim..bilirsin işte o tür şeyler..”
Akıl hastanesine kapatılmış, akıl hastası olmayan iki kadının 1920′ lerden 1990′ lara kadar uzanan macerası. Dostlukları, aşkları, giderek delirişleri, hayata tutunma çabaları ve ilk ve tek umutları olarak, birbirlerine sarılışları. “Ahlaksal Açıdan Embesil”lerin hikayesi.

Yazar: Charlotte Jones
Çeviri: Seçil Honeywill
Yöneten: Burçak Çöllü
Dramaturji/ Işık Tasarım: Onur Sarıgül
Yardımcı Yönetmen: Ceren Taşçı
Prodüksiyon Sorumlusu: Sinem Özlek
Oyuncular: Ceren Gücükatalak, Gizem Ancı/ Ceren Taşçı

OYUN TARİHLERİ:
29- 30 Mart 2013
20.30

Resim Sergisi – Kali Kala’v – Ezgi Ece Ertuğrul & Fırat Uran

Kali Kala’v Ezgi Ece Ertuğrul ve Fırat Uran ‘ın ilk sergisi ve ağırlıklı olarak son dönem çalışmalarından oluşuyor. Kali, Hinduizm’de uzun ve karmaşık geçmişe sahip bir tanrıçadır. İlk dönemlerden beri süregelen vahşet ve öfke yaratığı niteliği bugün hala etkiye sahip olsa da, daha karmaşık Tantrik inançlar zaman zaman onun görevini ve rolünü Mutlak Gerçek veya Varlığın Kaynağı gibi nihai mevkilere taşımıştır. Sonuç olarak, daha güncel sayılabilecek adanış hareketi Kali’yi daha çok bir ana tanrıça olarak tasavvur etmektedir. Kali deva (tanrı) Şiva ‘nın yanı sıra birçok devi (tanrıça) ile ilişkilendirilmiştir. Kala kelimesi ise Kali’nin dişil şekli olarak görülebilir. Bütün anlamlarının ötesinde, sergi’nin isminde ‘Kali’ kelimesinin seçilmiş olması içinde barındırdığı iki anlamdan kaynaklanıyor : ‘Karanlık ve Değişim’. Kalav ise İbranicede hikaye anlamına gelmektedir. İki kelimeyi birleştirdiğimizde ‘Karanlık Hikaye’ ortaya çıkıyor.
Sergiyi oluşturan iki bölüme baktığımızda karanlık işleri ve organik, sinir uçları, dendritlerden oluşan; varlığı ve varlığın değişimini anlatan işleri bir arada kağıt ya da tuale yansımış akrilik damlaları olarak görüyoruz.
Ezgi Ece Ertuğrul, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset bilimi ve Kamu yönetimi bölümünde öğrenimine devam etmektedir. Lise ve Üniversite hayatı boyunca çeşitli ressamların yanında çalışmış ve atölyelere katılmıştır. Aynı zamanda birçok sosyal yardım projesinde çalışmıştır. Fırat Uran ise Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenimini tamamlamıştır. Bir süre avukatlık bürosunda çalıştıktan sonra New York Film Academy’de yönetmenlik eğitimi almıştır. Çocukluğundan beri çizdiği portreler özgün şeklini korumuştur. Ressamımız filmlere olan ilgisini, renk ve ışık algısını harmanlamıştır.

‘My portraits are half what I see and the other half is invented or dictated by the person and the painting. That moment when the person actually dictates the way I do the portrait is when the intimacy arrives.’
Francesco Clementé

‘Ve ardından böyle kırık, parça pörçük öyküler misali omuz omuza dizilmişçesine düşler kurup, kederlendirir bizleri sessizce oturduğumuz karanlık dehlizlerimizde.’
Alper Ateş

Sergi 1 Mart – 15 Nisan tarihleri arasında Mekan Artı’da görülebilir.

Sergi Kokteyli :
4 MART 2013
20:30

Oyun Tarihleri

Tiyatro Artı – Bizde Yok!
2- 9- 16- 23 Şubat 2013
20.30

Ölü Aktörler – Normal
5- 12- 19- 26 Mart 2013
20.30

Eftal Gülbudak – Ben Sen O Biz Siz Onlar
6 Mart 2013
20.30

Kozalar
7- 21 Şubat 2013
20.30

Tiyatro Artı – Anne ve Babalar İçin Cinsel Bozukluklar Rehberi
8- 22 Mart 2013
20.30

Filmlerle Beckett
9- 15 Mart 2013
20.30

Tiyatro Artı – Şiddet Üçlemesi 2 – Şeker
13- 27 Mart 2013
20.30

Tiyatro Artı – üçKİŞİ – Tek Seyircilik Oyun
14- 15 Mart 2013
18.00- 22.55
(Her 15 dakikada bir rezervasyon alınmaktadır.)

Drama Kumpanya – Dikkat Köpek Var!
20 Mart 2013
20.30

Irish Mafia
28 Mart 2013
20.30

Babaannenin Yeri – Airswimming
29- 30 Mart 2013
20.30

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.