Marka Tescilinde Bilgisayar ve İlaç Sektörü Zirvede

Rüştü GÜMÜŞ
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Rüştü GÜMÜŞ

2011 yılını marka başvuru rakamlarına göre Avrupa lideri olarak tamamlayan Türkiye, yabancı markalarında ilgi odağı olmayı başardı.

Ürünlerini Türkiye pazarında marka tescil yoluyla koruma altına almak isteyen firmalar, 2011 yılında 12 bin civarında yeni marka başvurusu yaparken, 6 bin yabancı marka da tescil belgelerine kavuştu.

Türk Patent Enstitüsü verileri ışığında değerlendirme yapan marka ve patent firması Acar Patent, tescil edilen yabancı markalarda bilgisayar donanım ve ilaç sektöründeki markaların ağırlıklı olduğunu belirtti.

Bilgisayar-ilaç-satış, reklam-tekstil öne çıkanlar

2011 yılında tescil edilen 6 bin yabancı markanın aslan payını, 1200 marka tescil sonucu ile bilgisayar donanım ve parçaları oluşturdu. Yabancı markalarda ikinci tercih ise ilaç sektöründeki 995 marka tescili ile gerçekleşti.

Satış, reklam ve organizasyon hizmetlerini kapsayan ve 2011 yılında Türkiye’nin marka başvuru sayısındaki yükselişte başrol sahibi olan  “35.” sınıf yabancı markalarda 758 tescil ile üçüncü sırada yer aldı.

Yerli markalarda da en çok başvurulan sınıflardan (25) birisi olan Tekstil sektörü, yabancı markalarda da önde gelen tercihlerden oldu.

ABD lider ülke, Fransa 426 markasını tescilledi

Yabancı marka başvurularında en yüksek başvuru Türkiye’den alınırken, ABD, Almanya ve İsviçre başvuruları tescille sonuçlanan ülkeler arasında önde yer alan ülkelerden olmayı başardı.

Şu günlerde ilişkilerin gerildiği Fransa ise Türkiye’ de 426 markasını tescil yoluyla koruma altına aldı.

Uzman gözüyle

Markayı korumanın tescil yoluyla mümkün olduğunu belirten Acar Patent Genel Müdürü Rüştü GÜMÜŞ, sanayide kendini ispatlamış ABD ve Almanya gibi ülkelerin markalarını Türkiye’ de de tescil yoluyla korumak istemelerinin ekonomi ve imaj açısından olumlu gelişmeler olduğunu söyledi.

Kaynak: Haberindeks

Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.