Kendi PR’ını kendin yap

Kendi PR’ını kendin yap
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yeni girişimlerde kurucular, halkla ilişkiler de dahil olmak üzere birçok faaliyeti kendileri yürütmek durumundadırlar. İyi haber, muhabirler ve blog yazarları, halkla ilişkiler temsilcisi yerine bir şirket kurucusunun basın açıklamasını dinlemeye daha sıcak bakarlar. ‘Ben bu ürünü icat ettim’ söylemi anlamlıdır ve daha fazla şey ifade eder. Aslında basın sizin öykünüzü bizzat sizden duymak ister. Medyanın dikkatini çekmek, çok para ya da bağlantı gerektirmek zorunda değildir fakat yine de çaba ister.

Sizin için kendi PR’ınızı kendiniz yapabilmeniz amacıyla bazı ipuçları derledik:

Küçük başlayın
Büyük bir ihtimalle ilk basın bülteniniz Hürriyet’in ön sayfasında yer bulmayacaktır. Siz öncelikle size yakın yerlerden başlayın. Bu ilk bültenler daha büyük medya kuruluşlarının dikkatini çekmek adına güvenilirliğin kurulmasına yardımcı olur.

Bir basın listesi oluşturun
Küçük bir araştırmayla medyayla bağlantı kurma konusunda uzun bir mesafe katedebilirsiniz. Gazetecilerin nefret ettiği bir numaralı şey onlara kapsadıkları konuyla ilgisi olmayan bir şeyler göndermenizdir. Yüzlerce kişi için genel bir basın bülteni oluşturmak yerine, kişiselleştirilmiş bültenleri birkaç düzine gazeteciye gönderin. Basit bir Google aramasıyla işinizle ilgili konuları kapsayan gazetecilerin isimleri yanı sıra en son hikayelerine de ulaşabilirsiniz.

Gazetecileri takip edin
Gazetecilerin ne üzerinde çalıştığını biliyorsanız eğer, basın bülteninizi yaratmak daha kolay olur. Birçok dergi web sitelerinde editoryal takvim yayınlar; takvimler yayınların o yılki gelecek yazılarını listeler. Gazeteciler kaynak ararken sık sık, Twitter ve LinkedIn’deki kendi ağlarına başvururlar. Yazarları Twitter’da takip ederek ilişkileri geliştirmek, ilgi alanlarını öğrenmek ve gözünüze çarpan tweetlerini yanıtlamak oldukça faydalı olacaktır.

Güncel kalın
Gazeteciler güncel hikayeler, diğer bir deyişle, haber arar. Hikayenizi en son haberler, yaklaşan olaylar ya da mevsimsel konularla ilişkilendirmeye çalışın. Çok sayıda yayının hikayelerini birkaç ay öncesinden planladığını unutmayın.

Farklı olmaya çalışın
Bülteniniz ne kadar iyi hedeflenmiş olursa olsun, muhtemelen dikkat çekebilmek için binlercesinin arasından sıyrılması gerekecek. E-posta ile bir basın paketi göndermek avantaj sağlamanıza yardımcı olabilir. Bu paketin içine numune ya da eşantiyonlara ulaşma imkanı sağlayacak hediye kartları dahil edebilirsiniz. Gönderimi yapmadan önce ilgili basın mensubundan izin istemeniz uygun olacaktır. Öncelikle onlarla iletişim kurun ki, gönderdiğiniz eşantiyonların sonu direk çöp kutusu olmasın. İzin istemek için bir başka neden de birçok gazetecinin nominal değerin daha ötesinde hediyeler kabul etmesine izin verilmemesidir.

Takip edin fakat çok fazla değil
Herhangi bir konuşma ya da yazışmada da olabileceği gibi, ısrarcı olmakla düpedüz sinir bozucu olmak arasında ince bir çizgi vardır. Ekleyecek yeni bir bilginiz olmadığı sürece, gazetecilere takip aramaları yapmanız rahatsızlık yaratabilir, ancak nazik bir anımsatıcı e-posta basın bülteninizin kalabalıkta kaybolup gitmesini önleyebilir. Bir röportajdan sonra bile, muhabirin yeterli bilgiye sahip olduğundan emin olmak için ölçülü bir şekilde takipçi olabilirsiniz. Örneğin ürünle ilgili aslında çözümü kolay bir sorun tespit etmiş olabilirler. Gerekli tedbiri almazsanız, gazeteyi açtığınızda kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.

Blog yazarlarını unutmayın
Popüler bir blogda sizden bahsedilmesi, en az gazete ya da televizyonda görünmeniz kadar değerli olabilir. Sadece büyük medya kuruluşlarına ulaşmaya çalışıyorsanız çok önemli bir kaynağı elinizden kaçırıyorsunuz demektir.

YouTube’da görünün
Basın ilgisi istiyorsanız görünüşü ve kişiliğiyle somut bir karakter yaratmanız faydanıza olabilir. Kendi videolarınızı yapın. Özellikle TV ortamında olmak istiyorsanız video yapmak en iyi yoldur. Örneğin TV prodüktörlerine konuşma tarzınızı gösterecek bir soru-cevap oturumu kaydedebilirsiniz.

Sakinliğinizi koruyun
Birisi hakkınızda herhangi bir şey yazdığında, nazik bir notla takip edin. Zaman zaman negatif yorumlara tepki gösterme isteği duysanız da, bunu yapmanız olumsuz yazının kendisinden daha da kötü bir hava yaratabilir. Bir hikayenin yanlış beyanlar veya kritik noksanlıklar içerdiğini düşünüyorsanız, editörle temasa geçin ve düzeltme talep edin. Bir yazı iftira veya ciddi zarar veren bilgi içeriyorsa, bir avukata ve kriz iletişim firmasına danışmanız gerekebilir.

Medya kupürlerinizi gösterin
Medyada yer bulduğunuzda buralara linkler vermek, basından daha fazla ilgi çekmenize yardımcı olabilir. Fakat daha önce yayınlanmış bir hikayeyi rakip bir yayına kaba tabirle “yutturmaya” çalışmayın. Web siteniz için medya kupürlerinize ek olarak fotoğraf, video ve iletişim bilgilerini içeren bir medya kiti oluşturun. Her ne zaman basında yer bulursanız; Facebook, Twitter ve blogunuz aracılığıyla etrafa yeterince duyurduğunuzdan emin olun. Bir kez bazı başarılar elde ettiğinizde basının ilgisinin de gün geçtikçe artacağını unutmayın.

 

Kaynak: prrehberi

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.