Kadınlar İçin Ekolojik Yaşam Programı

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Buğday Derneği’nden Kadınlar İçin Ekolojik Yaşam Programı

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği 9-10 Mart tarihleri arasında Galata’daki Şifahane’de EkoKadın programı düzenliyor. Programda kadınların geleneksel ve doğa dostu bilginin aktarılmasında ve uygulanmasındaki rolüyle kadının dönüşüm için yapabilecekleri vurgulanacak.

Kadınlar doğanın, toprağın bilgisini taşır. Geleneksel bilginin sahiplenilmesi ve aktarımı, tohumların saklanması ve çoğaltılması, tarımsal üretim, şifa, güzellik, temizlik, ev ekonomisi, gelecek neslin eğitimi gibi konuların hepsi kadınların etkinlik alanı içine giriyor. Kadınlar sadece üretimde değil, aynı zamanda geleneklerin aktarılması için de çok önemli rollere sahip. Tohumları, geleneksel bilgiyi, masalları kadınlar taşır, tutar, geliştirir ve anlatır, böylelikle yaşamı dönüştürür.

Evlerimizi ve dolayısıyla dünyamızı yaşanacak bir “yer”, yuva haline getirir. Kadınlar sadece üretimin değil aynı şekilde tüketimin de şekillenmesinde rol oynarlar. Düşünün ki, moda gibi bir sektörü kadınların talepleri belirliyor. Bu talepler ise tamamen tüketim doğrultusunda yönlendiriliyor.

Kadın olarak yaşamın dönüşümünde önemli bir role ve sorumluluğa sahibiz. Kadınlar nasıl isterlerse dünya öyle bir yer olacak, buna şüphe yok! Bu talep ekolojik yönde olursa, üretim de bu yönde değişecek. Üstelik bunun için araçlarımız da var.

Kadınların birbirinden öğrenmesi, paylaşması ve ekolojik dönüşümün içinde yer almaları için Buğday Derneği, kadınları Ekolojik Yaşam Programı’na bekliyor.
Program, aidat borcu olmayan Buğday Derneği üyelerine ücretsiz, üye olamayanlara 60 TL. Üye olmak veya aidatınızı ödemek için: www.bugday.org.

PROGRAM
9-10 Mart / Galata Şifahanesi*
9 Mart Cumartesi
10.00-17.00
* Ekolojik yaşamın temelleri
* Kullanım döngüsü ve ihtiyacı yeniden tanımlamak…
* Tüketici değil türetici olmak… Nasıl?
* Ekolojik yaşam biçimini seçen kadının bir anne olarak portresi…
* Alışveriş alışkanlıkları, guvenilir gıda ve beslenme… Beslenme ve hastalık ilişkisi…
* Sofradaki denklemi nasıl çözebiliriz?
10 Mart Pazar
10.00-17.00
* Kirletmeden temizlenmek ve güzelleşmek.
* Çöp torbanızı küçültmenin yolları…
* Hastalıkları nasıl değerlendirmeliyiz?
* Kentte dayanışmanın örnekleri.
* Kadınlar yeniden üretici hale nasıl dönüşebilir? Katılımcı kadın…
* Formüllerinizi kendiniz yaratın. Sürdürülebilir bir geleceğin anahtarı sizde…

*Galata Şifahanesi Adres: Büyük Hendek Cad. No: 21/2 Kuledibi-Beyoğlu

Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.