İnternette basın bülteni hazırlamanın ve yayınlamanın altın kuralları

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hazırlayacağınız basın bültenlerinin internet kullanıcıları tarafından fark edilmesi ve okunması için dikkat etmeniz gereken kurallar.

Basın bültenleri şirketlerin hedef kitlelerine mesajlarını iletmek için kullandıkları en etkin yöntemlerin başında geliyor. Basın mensuplarına göndereceğiniz her basın bülteni medyada yer almayabiliyor ancak internet çok farklı fırsatlar sunuyor.

İnternette hedef kitlenize doğrudan ulaşabileceğiniz birçok site var. Bunların en başında şirketinizin internet sitesi yer alıyor. İnternet ortamında yayınladığınız basın bültenlerinin arama motorlarında bulunabilmesi ve fark edilip okunması için dikkat etmeniz gereken bazı kurallar bulunuyor.

İşte size internette yer alacak basın bültenlerini hazırlarken ve yayınlarken dikkat etmeniz gereken 10 önemli kural;

1- Haber başlığına her zamankinden daha fazla önem verin. 80 karakteri geçmeyin.

2- RSS takipçilerinin dikkatini çekmek ve arama motorlarından doğru kişilere ulaşmak için haber ile ilgili anahtar kelimelerin mümkün olduğunca başlıkta yer almasına olanak sağlayacak bir başlık seçin.

3- Başlığın altında bir ila dört cümleden oluşan özet paragrafına yer verin. Başlık ve alt başlıkta tamamen büyük harfler kullanmayın.

4- Basın bültenin bir haber hikâyesi gibi olduğunu unutmayın. Cümleleri ve paragrafları kısa tutun. Her paragrafta üç veya dört cümle kullanın. İlk paragraflarda kim, ne, nerede, ne zaman, neden ve nasıl sorularına cevap verin.

5- Standart bir basın bültenin 300 ila 800 kelimeden oluştuğunu unutmayın.

6- Gazete ve dergi ilanlarında kullanılan reklâm amaçlı çalışmalardan farklı olarak yazım dilinde doğal ve tarafsız davranın.

7- Mümkün olduğunca basın bülteni yayınlayın. Şirketiniz, ürününüz ve hizmetlerinizle ilgili her türlü gelişmeyi duyurun.

8- Basın bülteni ile birlikte resim, fotoğraf, sunum ve video gibi konuyla ilgili dijital dosyalara yer verin.

9- Basın bülteninizi web sitenizin basın odasında mutlaka yayınlayın. Basın bülteninin yer aldığı sayfaları arama motorlarına uygun bir şekilde optimize edin. Sosyal medyada paylaşılabilecek şekilde paylaşım araçlarına yer verin. (Örn: http://addthis.com/)

10- İnternet siteniz dışında hedef kitlenizin yer aldığı sosyal medya sitelerinde haberlerinizi duyurun. Kurumsalhaberler.com gibi online basın bülteni dağıtım servislerini kullanın.

Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.