İnternet Sansürü Tartışılırken Google’dan Devrim Geldi

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

ABD’deki Temsilciler Meclisi’nde Çevrimiçi Korsanlığı Durdurma Yasası’nın (SOPA) gündemde olduğu bugünlerde internet devi Google’dan devrim gibi bir yenilik daha geldi.

Arama Artı Sizin Dünyanız” başlıklı yeni bir uygulamasını devreye sokan Google sosyal bir arama motoru olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor.  Arama yaptığımız konularda sosyal ağlar ile bağlı olduğumuz insanların beğenilerini daha fazla görmeye başlayacağımız, kullanıcıların beklentilerine ve ihtiyaçlarına odaklanmış yeni bir arama motoru var artık karşımızda.

Google aslında bu yeni ve interaktif sürecin ilk sinyallerini 2011 yılında uygulamaya soktuğu Google Panda Güncellemesi ile vermişti. Kullanıcılarına yüksek kaliteli arama sonuçları göstermeyi hedefleyen Google bu güncelleme ile insan deneklere yönelttiği sorulara verilen cevaplardan yola çıkarak web sitelerini kaliteli ya da kalitesiz olarak nitelendiren ve arama sonuçlarındaki sıralanmaları buna göre belirleyen bir algoritma geliştirdi. 2012 yılında etkisini giderek daha fazla hissettirecek bu değişiklik ile kaliteli siteler Google sıralama sonuçlarında daha üst sıralarda kendilerine yer bulabilecekken, kalitesiz siteler Google sıralamalarından giderek daha gerilere düşecekler.

Google Türkçe arama sonuçlarını önümüzdeki birkaç ay içinde etkilemesi beklenen bu yeni sürecin Türkçe yayın yapan web sitelerini etkilemesi de kaçınılmaz. Google arama motorundaki yenilikler ile ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuzStradiji Dijital Pazarlama Genel Müdürü Mert Erkal  “Web sitesi sahipleri 2012 yılında şimdiye kadar görmeye alışık olduğumuz Arama Motoru Optimizasyonu  teknikleri ile mevcut Google pozisyonlarını korumakta zorlanacaklar. Panda Güncellemesi ile birlikte Google’un arama sonuç sıralamalarına bakış açısında ciddi bir dönüşüm gerçekleşti. Artık yalnızca arama motorlarını dikkate alarak site üstü  iyileştirme yapma devrinin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Hedef kitlesinin içerik, kullanışlılık, işlevsellik beklentilerine karşılık veremeyen, sosyal medya ile entegre olmayı başaramamış,  sık güncellenmeyen web siteleri başarısız olmaya mahkum. Henüz yol yakınken Türkçe yayın yapan web sitelerinin sahiplerini uyararak ve Dönüşüm Odaklı SEO Teknikleri (DOST) hakkında bilinçlendiriyoruz” dedi.

Stradiji Dijital Pazarlama tarafından geliştirilmiş Dönüşüm Odaklı SEO Teknikleri  ile web siteleri DOST testine tabi tutuluyorlar ve test sonuçları ile web sitesinin Google Panda güncellemesine uyumluluğu belirleniyor.

Test sonuçlarından elde edilen veriler doğrultusunda kimi zaman site üzerinde ciddi yapısal değişiklikler önermek durumunda kaldıklarını belirten Mert Erkal “Google’un devrim niteliğindeki bu güncellemelerin ruhunu yakalayamamış, ziyaretçi beklentilerini karşılayamayan, kullanışsız bir web sitesi ile yola devam etmek patlak bir lastik ile hız yapmaya çalışmaktan farksız. Bu nedenle web sitesi sahiplerine sitelerini yeniden gözden geçirmelerini tavsiye ediyoruz. 2012 yılı boyunca DOST kriterlerinin yaygınlaşması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bunu yaparak hem Türk internet sektöründe çıtayı yükseltmeyi hem de Türk internet kullanıcısının beklentilerini karşılayan kaliteli siteler oluşturulmasına aracılık etmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.