Haber yayınlayarak küçük işletmenizi nasıl büyütürsünüz?

kobi_buyume
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Küçük işletme sahipleri yaptıkları iş planında sıklıkla reklama yer verir ancak halkla ilişkileri ihmal eder oysa küçük işletmeler için farkındalık yaratmada en düşük maliyetli yöntem halkla ilişkilerdir. Bunun nedeni gün içinde sürekli reklamlarla karşılaşmamızdan kaynaklanır, fakat medyada yayınlanan haberlerde PR’ın oynadığı rolden birçok kişi habersizdir. Çoğu durumda halkla ilişkiler reklama göre daha az maliyetlidir ve küçük işletmeler için son derece değerli bir yöntemdir. Hatta ne kadar zaman ve emek harcadığınıza bağlı olarak PR ücretsiz bile olabilir. Küçük işletmelerin bütçeleri de küçüktür, bu yüzden reklam yerine halkla ilişkileri seçerek daha kazançlı çıkabilirler.

Eğer küçük işletme sahibiyseniz ve halkla ilişkilerle reklam arasında bir seçim yapmakta zorlanıyorsanız, işte size şirketinizin büyüme stratejisinde neden halkla ilişkilere yer vermeniz gerektiğine ilişkin bazı nedenler:

Bir ürün ya da hizmet hakkında, üçüncü kişi tarafından yapılmış herhangi bir haber veya makale, tüketicinin gözünde geleneksel reklamlardan oldukça farklı bir şekilde algılanır. Herhangi bir reklam gördüğümüzde şirketin bizlere bir şeyler satmak istediğini biliriz. Fakat medyada gördüğümüz üçüncü bir kişi tarafından yazılmış haber ya da makale, şirkete karşı olan güvenimizi arttırır. Tüketiciler satın alma kararlarını verirken reklamlardan çok bu şekilde üçüncü bir kişinin onayına daha fazla itibar eder.

Tutarlı bir halkla ilişkiler programı, ürün, hizmet ya da markanızla ilgili bilinirlik yaratmanızda size yardımcı olur. Ayrıca doğrudan pazarlama ve reklam çalışmalarınızı tamamlar. Görünürlüğünüzün artması, işinizin şu an olduğundan daha da büyük görünmesine yol açar ki; bu da güvenli ortaklıklar kurmanıza, yeni müşteriler edinmenize ve finansman sağlamanıza yardımcı olur.

Herkes gibi sizde herhangi bir satın alma sürecinizde mutlaka arama motorlarında bazı araştırmalar yapmışsınızdır. Halkla ilişkiler bu süreçte de size yardımcı olabilir. Online haberlerde yer alan bir haber, online bir video ya da internette paylaşılmış bir basın bülteni; tüm bunların hepsi web sitenize değerli bağlantılar (inbound links) sağlar ki bu da Google’daki sıralamanızı yükseltir.

PR ayrıca bütçeniz için de uygundur. Reklama göre çok daha az maliyetlidir ve sağladığı avantajlar reklamdan daha değerlidir. Küçük işletmeler genellikle medyanın ilgisini çekecek eşsiz hikayelere sahiptir. Medyada yer alan olumlu bir haber, makale, video vs. satışlarınızı ciddi derecede arttırabilir ve büyümenizi hızlandırabilir.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.