Gideon Sundback

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bugün Google bizleri fermuar açılışıyla karşıladı.24 Nisan İsveçli elektrik mühendisi Gideon Sundback‘ın doğum günü. Peki Gideon Sundback kimdir ? 2013mersin.net sitesi olarak bu mühendis hakkında ziyaretçilerimize bilgiler verelim istedik. Gideon Sundback fermuarın mucididir. İşte Gideon Sundback Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgiler :

Gideon Sundback 24 Nisan 1880 yılında İsveç’te dünyaya gelmiş; 21 Haziran 1954 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde hayata gözlerini kapatmış bir elektrik mühendisidir. Tam adı “Otto Fredrik Gideon Sundback” dır.  Gideon Sundback  Çok zengin bir çiftçinin oğluydu. İsveç’te eğitimini tamamladıktan sonra Almanya’ya gitti. 1903 yılında mühendislik sınavına girdi. 1905 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Sundback fermuarın gelişimine büyük katkılarda bulundu. Ayrıca fermuar üreten bir makine de yaptı. 1951 yılında mühendislik alanındaki başarılarından ötürü İsveç Kraliyet Akademisi tarafından altın madalya ile ödüllendirildi. 1954 yılında geçirdiği bir kalp krizi neticesinde yaşamını yitirdi. 2006 yılında ABD’li National Inventors Hall of Fame vakfı tarafından fermuar ile ilgili yaptığı çalışmalarından dolayı çeşitli ödüllere layık görüldü.

21.06.1954 tarihinde hayata gözlerini kapatmıştır.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.