Gebelerin kış aylarında dikkat etmesi gerekenler

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Oldukça zorlu bir dönem olan gebelik bir de kış aylarına denk geliyorsa anne adaylarının daha dikkatli olmaları gerekiyor.

Kış gebeliklerinde akıllara takılan en büyük sorulardan biri annenin hastalığının bebeğe geçip geçmeyeceğidir. Grip olan gebelerin bebeklerinin bundan ne kadar etkileniyor olduğu her zaman merak konusu olmuştur. Gebelik sırasında kalp atım hızında, kalbin pompaladığı kan miktarında, oksijen tüketiminde, akciğer kapasitesinde ve bağışıklık sisteminde ortaya çıkan fizyolojik değişiklikler gribe bağlı komplikasyonların görülme riskini artıyor.

Son Dönemler Daha Ciddi

Gebeliğin son dönemlerinde gribe yakalanan bir anne adayının doğum sonrası hastalığını bebeğine geçirme riski fazladır. Anne adaylarının en merak ettiği soruların başında gelen bu dönemde aşı yaptırılır mı yoksa yaptırılmaz mı? sorusu. Grip ile ilgili ciddi komplikasyonları önlemenin tek ve en etkili yolu grip aşısıdır. Aşı sonrası annede gelişen antikorlar bir miktar bebeğe de geçerek yaşamının ilk aylarında onu da gribe karşı koruyacaktır.

Grip aşısı canlı virüs içermediğinden gebelikte kullanılmasının da bir sakıncası yoktur. Grip aşısı aynı zamanda emziren annelere de güvenle yapılabilir. Aşı, kas içi enjeksiyon olarak koldan yapılır. Anne adaylarının grip sezonunda hamileliklerinin ikinci ve üçüncü aylarında grip aşısı olması önerilmektedir.

Grip aşısı gebeliğin her döneminde güvenli olsa da, ilk ay çok gerekli olmadıkça ilaç kullanımından kaçınmak ve aşının bu dönemin sonunda yaptırılması daha uygundur.

Hamilelikte Gribi Daha Hafif Atlatmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Bakteriyel enfeksiyon olmadığı sürece antibiyotik kullanılmamalıdır.

-Tedaviden çok hastalığa yakalanmamak önemlidir. Bu nedenle salgın dönemlerinde kapalı yerlerde fazla kalmamak ve elleri sık sık yıkamak koruyucu olabilir.

-En iyi ve en etkili destek tedavisi yatak istirahatidir.

-Yatarken başı yukarıda tutmak (2 ya da daha fazla sayıda yastık ile yatmak) geniz akıntısının vereceği rahatsızlığı da azaltacaktır.

-Bulunulan ortamın yeteri kadar sıcak olmasına ve iyi havalandırılmasına dikkat edilmelidir.

-Havanın kuruması engellenmeli, nemli olması sağlanmalıdır.

-Yeteri kadar sıvı alımı son derece önemlidir.

-Hastalık dönemlerinde beslenmeye dikkat edilmeli, iştahsızlık varsa enerji ihtiyacını gidermek için karbonhidrat açısından zengin diyet uygulanmalıdır.

-Boğaz ağrısını gidermek için pastil kullanılabilir.

-Burun tıkanıklığı için tuzlu su ya da okyanus suyu kullanılabilir.

-Yakınmalar düzeldiğinde hemen normal aktiviteye dönülmemeli, tam bir iyileşme için bir süre daha dinlenmeye devam edilmelidir.

Anne adaylarında grip bazen ciddi tablolar oluşturabilir.

Ateş uzun süre 38.5 derecenin üzerine çıktığında, soluk alıp vermede güçlük varsa, göğüs ağrısı oluşursa, şiddetli kulak ağrısı, kulaktan akıntı ve kanama olursa, döküntü ve kızarıklık varsa, ense sertliği ortaya çıkarsa ve kronik öksürük izlenirse mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.