Evlilik aşkı öldürür düşüncesi doğru mu?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

neseli-evli-cift-mutlu-evlilik

Kurduğumuz bağ, ilişkinin kaderini belirliyor 

“Bunlar; bağ kurmak, alma-verme dengesi ve düzen. Biriyle tanıştığımız anda onunla bir bağ kuruyoruz. Ancak kurduğumuz bağın ne olduğu, ilişkinin kaderini belirliyor. İnsanların birçoğu kişinin kendisine değil, etiketlerine bakıp bağı bu şekilde kuruyor. Biriyle onun etiketleri yüzünden bağ kuruyorsak bu ilişki bitmeye mahkum bir ilişkidir. Bir kadın ve bir erkek arasında bağ; kadının erkeği erkek olduğu için istemesi, erkeğin de kadını kadın olduğundan dolayı istemesinden geçiyor. Kişiyi tüm özelliklerinden önce salt bir kadın veya erkek olduğundan dolayı kabul etmek, bağı da bu şekilde kurmak gerekiyor. Bunu yaparsak onun kadınlığına ve erkekliğine her zaman saygı duyarız. Bu şekilde ’varlığında da yokluğunda da seninle olurum’ mesajı veririz ve sevgi kazanır. İlişki de, huzurlu ve dengeli olur. Ancak bunu yapmazsak, verdiğimiz mesaj ‘senin kadınlığına veya erkekliğine değer vermiyorum, benim için senin özelliklerin önemlidir’.”

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Erkekler Ne Bekler? Kadınlar Ne Yapar?

Bir ilişkideki diğer dinamiklerin alma- verme dengesi ve düzen olduğunu söyleyen Gülden Üner, ilişkide bu dengenin nasıl kurulabileceğini şöyle anlatıyor:
“İlişkide alma –verme dengesi o kadar önemli ki. Bir taraf alan diğer taraf hep veren ise, o ilişki de bitmeye mahkumdur. İlişkide alma ve verme dengesi iyi kurulmalıdır. Her şey uyum içinde ve eşit olmalıdır. Aksi halde taraflardan biri kendini kullanılmış diğeri ise bıktırılmış hissedecektir. Örneğin taraflardan biri diğer taraf aynı yoğunlukta karşılık vermediği halde; sürekli mesajlar atarsa veya hediyeler alırsa ilişkideki alma verme dengesi sekteye uğrayacak ve ilişki sağlığını kaybedecektir. Karşıdaki kişiyle mecazen dans etmeyi bilmeli ve onunla uyumlu olmalıyız. Bir ilişki yeni başlıyorsa ruhumuzla, bedenimizle, her şeyimizle onunla o anın içinde olabilmek gerekir.

Kurduğunuz bağ doğru ve alma-verme dengesi kurulmuşsa, taraflar ilişkiyi belli bir düzene oturtabilmiş demektir. Düzene oturtmak “biz olmayı” başarmaktır. Taraflar birbirlerinin sahibi değil, yol arkadaşları olmalıdır. İki tarafın da kendine ait ayrı iki hayat alanları ve ikisinin de dahil olduğu bir “biz” alanları olmalı. Bu üçünün varlığı insanı özgür kılar. Hayatımıza biri girmeden önce özgürüzdür. İlişki, bu özgürlüğümüzü kısıtlamıyorsa, o ilişki içinde kendimiz olarak var olduğumuz için mutlu oluruz ve mutluluk bulaşıcıdır.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Erkeklerin bayıldığı kadınlar

Yaratılan düzenin içinde ilişki bu düzeni koruyacak şekilde devam ettirilmeli. Bir ilişkide bu üç dinamik sağlam temellerle başlatılır ve korunursa, ilişki sevgi dolu ve huzurlu hal alacaktır. İlişkinin tarafları birbirlerini birer rakip gibi değil, bu hayatı birlikte deneyimlediği ve deneyimlerken mutlu olduğu bir yoldaş olarak göreceklerdir. Evlilik, bu dinamiklerin ortasında yer almalıdır. Bu şekilde günden güne bağlar daha da derinleşecek aşk beslenecektir. Aksi halde ilişkide çatlaklar oluşmaya başlayacaktır.”

1
2
3
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.