Ekmek Arası “ Yediğimiz En Lezzetli Şey ”

ALSU ha-bre ekmek hazırlama makinası
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
ALSU ha-bre ekmek hazırlama makinası

Tarih boyunca tüm dünyada en fazla tüketilen yemek; “ekmek arasıdır” desek herhalde öngörümüz pek de yanlış sayılmaz.

Niçin Ekmek Arası?

Sandviç gibi, hamburger gibi ithal çeşitlerinin yanında ülkemizde yarım ekmek arası da tahtını korumakta.

Ancak hem az sabit yatırım hem de az işletme sermayesi gerektirmesi açısından kolayca üretebililirliği, tüketim fiyatının ucuzluğu, kimi zaman küçümsenmesini de beraberinde getirmekte.

Oysa tadı damağımızda kalan unutulmaz lezzetlerin arasında “ekmek araları” hiç de azımsanmayacak sayıdadır.

Günümüz insanı geleneksel damak zevkine uyumluluğu, hemen her yerde ulaşılabilir olması, ayaküstü beslenme imkânı sunması, ucuz olması, yerken bir ikinci faaliyet de yapılabilmesi gibi nedenlerle ekmek arasını sıkça tüketmekte.

Geliri sınırlı olan öğrenci ve işçilerin, yemeğe fazla zaman ayıramayanların, kimi zaman tembellik yaparak mutlu olmak isteyenlerin, kimi zaman yeni tatlar yaratmak isteyen amatör gurmelerin ve yemek zamanını kaçıranların, olmadık zamanlarda canı yemek isteyenlerin ilk hatırladıkları beslenme şeklidir ekmek arası.

Örneğin yazın günü birlik “mavi turlarda”; veya denizin ve güneşin tadını doya doya çıkardığımız tatillerde can kurtarıcımız değil midir ekmek araları?

Böylesine önemli, böylesine vazgeçilemez bir beslenme türü olan ekmek araları artık daha yakından ilgiyi çoktan hak etmiş olmalıdır diye düşünmekten edemiyor insan.

Ekmek Arası Nasıl Hazırlanmalı?

Ne kadar basit görünürse görünsün lezzetli ekmek araları hazırlamanın da püf noktaları vardır.

Tüketicilerin geleneksel damak zevkine uygun malzeme ve hazırlanış biçimi, doyuruculuk, yeme kolaylığı ve rahatlığı önde gelen faktörlerdir.

Batı kültürlerinde ekmek arasına yerleştirilen bir sosis ve dökülen ketçap ve mayonez yeterli olurken bizde köfte, sucuk, döner gibi katıklar tercih edilmekte ve kültürümüzde büyük yer tutan sulu ve soslu katıklar da aranmakta ve özlenmektedir

Sıralamak gerekirse; ekmek arası hazırlanırken ekmeğin fırından çıkmış gibi taze olması, içine konan katığın lezzetli olması ve yerken zorluk çıkarmaması yeme kolaylığı olması geleneksel damak zevkine hitap etmesi göz önünde bulundurulacak önemli noktalardır.

ALSU ha-bre Ekmek Hazırlama Makinası

ALSU yeni sunduğu ALSU ha-bre ekmek arası hazırlama makinasıyla ihtiyaç anında ekmeği fırından çıkmış gibi sıcacık yapmakta ve sıcak ekmeğin iştah açan kokusunu duyumsatmaktadır. Ayrıca ekmeğin yanını kesmeden içini külah gibi yapmakta ve böylece ekmeğin içine soslu ve sulu katıklar doldurmanıza imkân vermektedir. Soslu ve sulu katıklarla hazırlanmış ekmek araları hem doyurucu hem de lezzetlidir.

Ekmeğin yanı kesik olmadığından yerken aşırı baskıdan dolayı katıkların dışarı taşmaması da yeme rahatlığı sağlamaktadır.

İçine koyacağınız katıkların lezzeti ise sizin hünerinizin bir göstergesi olacaktır.

Yaratacağınız yeni ve doyumsuz lezzetlere aranır olmanın, meşhur olmanın keyfini yaşayacaksınız.

ALSU ha-bre Ekmek Hazırlama Makinası Nedir?

ALSU ha-bre ekmek hazırlama makinası 4 kazıklı bir ısıtıcıdır.

Ekmeği yaklaşık 2 dakikada fırından yeni çıkmış gibi ısıtır ve içini sulu katıklar doldurabilmek için külah gibi açar. Diğer bir deyişle yarım dakikada bir ekmek hazırlar

Kazıklar 300 Watt gücünde olup, toplam gücü 1200 Watt’tır. Ancak ortalama sarfiyatı 200-300 Watt arasındadır.

Limit termostatlı, aşırı ısınma korumalıdır. 220 Volt 50 Hz. ev cereyanı ile çalışır. Tümüyle 304 kalite paslanmaz çelik malzemeden yapılmıştır.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.