Basın bülteni dağıtımının 7 önemli faydası

5.00 avg. rating (95% score) - 1 vote

İnternette birileri ara sıra basın bültenlerinin öldüğünden bahsediyor. Büyük ölçüde bu trafik ve bağlantıları (linkleri) çekmek için yapılıyor. Böyle tartışmalı durumlar insanları konunun içine çekmek için en iyi yoldur. Yazar sıklıkla durumun böyle olmadığını bilir, sadece ortalığı karıştırarak ilgi çekmek peşindedir ya da kendi pazarlama ürününü en yeni çözümlerden biri olarak konumlandırmak istemektedir.

Basın bültenleri hala etkili ve işe yarıyor. Hatta yeni medya çağında basın bültenleri şirketlerin mesajlarını yaymalarına ve tanıtımlarını yapmalarına yardımcı olacak şekilde adapte oldu. Günümüzde basın bültenleri hala şirketlere medyada (hatta şimdi bloglarda ve haber sitelerinde de) yer edinmeleri konusunda yardımcı oluyor, ayrıca SEO’nun avantajlarından da yararlanma imkanı tanıyor.

Basın bülteni dağıtmanın birçok faydası vardır, işte bunlardan 7’si:

1. Hangi sektörde olduğu veya ne kadar küçük ya da büyük olduğuna bakmaksızın tüm işletmeler basın bülteni dağıtımından fayda sağlayabilir. Şimdiye kadar medyada hiç yer almamış olsanız bile sizin de ticari yayınlarda, dergilerde, bloglarda, web sitelerinde ve diğer tüm yayınlarda haber olabilecek türde hikayeleriniz mutlaka vardır. Tabi ki bunları dile getirmediğiniz sürece tanıtımınızı yapamazsınız.

2. Basın bülteni dağıtımı oldukça düşük maliyetlidir. Birçok firma basın bültenini kendi yazar. Yapılacak tek harcama basın bültenini doğru kişilere ulaştıracak bir dağıtım servisine yapacağınız ödemedir. Fakat bu bile ücretli reklâmlarla karşılaştırıldığında inanılmaz ucuzdur ve nerdeyse daima en uygun seçenektir.

3. Şirketinizin görünürlüğünü arttırabilirsiniz. Bu konu özellikle küçük iş ve işletmeler için önemli olsa da büyük kuruluşlar da tüketicinin zihninde yer etmek için devamlı mücadele halindedir, dolayısıyla onlar için de önemlidir. Uzun vadeli bir basın bülteni dağıtım stratejisiyle müşterilerinize kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve neden size ihtiyaçları olduğunu anlatabilirsiniz. Ayrıca zaman içinde gazetecilerin de dikkatini çekebilirsiniz, size daha fazla güvenmeye başlayarak haberlerinize daha çok yer vereceklerdir.

4. Basın bültenleri sektörünüzde uzman olarak görünmenizde rol oynayabilir. Uzman olarak görünmek neden önemlidir? İlk olarak müşterilerinizin güvenini kazanmanıza yardımcı olur. Bir kere size güvendiklerinde ise sizden alma konusunda daha istekli olurlar. Ayrıca uzman olmak medya ilişkileri açısından da önemlidir. Sektörünüzle ilgili bir konuda herhangi bir basın mensubunun bilgiye ihtiyacı olduğunda ilk aranan kişi olmak istemez misiniz?

5. İyi basın bültenleri geniş alanlara yayılabilir. Yerel medyaya bu şekilde ulaşabilirsiniz. Büyük medya kuruluşları hikâyelerinin önemli bir bölümünü yerel medyadan alır. Haber sektörü bu şekilde işler. Bir muhabir bir hikâyeyi ele aldığında o hikâye bir yayından diğerine hızla yayılır.

6. Haberlerinizi daha fazla müşteri kazanmak için kullanın. Günümüzde online basın bültenleriyle medya tek hedefiniz olmamalı. Her gün milyonlarca kişi haberleri online ortamlarda takip ediyor. Bu insanların birçoğu sizin müşterileriniz. Bu yüzden basın bültenini yazarken aklınızın bir köşesinde daima onlar da olmalı. Ancak dikkat edin bunun anlamı basın bültenini reklama dönüştürmek değildir.

7. Yatırımcılar da haberleri yakından takip etmektedir. Basın bültenleri ile şirketinizin başarısını ve şirketinizdeki gelişmeleri vurgulayarak yatırımcıları kendinize çekebilirsiniz. Yine yatırımcıların göz atabilmesi için web sitenizde mutlaka online bir basın odası da olmalıdır.

Kaynak: G Medya Basın Bülteni Dağıtımı ve Dijital PR

Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.