Bakanlık: Domuz Gribi Var, Salgın Yok

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Sağlık Bakanlığı, geçmişte kıtalararası salgına yol açan Domuz Gribi olarak bilinen H1N1 virüsünün hem dünya hem de Türkiye için artık tehlike oluşturmadığını bildirdi.

“SALGIN YOK”

Domuz gribinin Türkiye’de görülmeye devam ettiğini belirten Sağlık Bakanlığı, salgın riskinin söz konusu olmadığını açıkladı.

2009 yılında tespit edilen “Domuz Gribi” olarak bilinen H1N1 virüsünün, o dönemde insanların bu virüse karşı bağışıklığı olmadığından çok sayıda kişiyi etkileyerek kıtalararası salgına yol açtığı hatırlatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

”2009 yılından günümüze kadar geçen sürede dünya genelinde pek çok insan bu virüsle karşılaşıp bağışıklık geliştirdiğinden 2009 yılındaki salgın riski artık söz konusu değildir.

Pandemik grip, 2011 yılından itibaren Dünya Sağlık Örgütü tarafından mevsimsel grip olarak değerlendirilmektedir. H1N1 grip virüsü, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de görülmeye devam etmektedir. Ülkemizde son birkaç aydır H1N1, H3N2 ve Influenza B tipinde mevsimsel grip virüsleri görülmektedir.

Ancak yukarıda da açıklandığı üzere bu grip virüsleri hem dünya hem de ülkemiz için artık tehlike oluşturmamakta, görülen vakalar da bu kapsamda değerlendirilmektedir.

Dolayısıyla haber yapılırken konunun bu mecrada algılanarak kamuoyunu paniğe sevk edecek bir üsluptan kaçınılması özellikle önem taşımaktadır.”

Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.