Aşırı Terleme Sorunu olanlara 10 Dakikada Çözüm!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

terleme_505342f9-31b6-4151-a04d-805db9e5140b_1

Kasık ve koltuk altı gibi bölgelerdeki terlemenin amacı ısının düzenlenmesinden çok, feromon adı verilen koku moleküllerinin yayılması. Dermatoloji Uzmanı Dr. Hülya Sağlam, “Feromon moleküllerinin salınımının amacı hayvanlarda karşı cinsi çiftleşmeye çağırmak. Ancak insanlar arasındaki ilişkilerde bu kokular olumlu değil, tam tersine olumsuz etkilere yol açabiliyor. Özellikle stres ve fizik aktiviteyle artan terlemeler nedeniyle sorun yaşayan kişiler; günde bir kaç kez yıkanmak, sürekli deodorant ve parfüm kullanmak gibi yöntemlere başvurarak geçici çözümler arıyor. Bunlara rağmen devam eden şikayetlerde ilaç ya da cerrahi tedaviler uygulanabiliyor fakat bu yöntemlerin yan etkileri çok fazla” diyor.

Aşırı terleme hem sağlığı hem psikolojiyi bozuyor

Aşırı terleme sorunu her 4 kişiden birinde görünen önemli bir rahatsızlık. Kalıtımsal olan el ve ayak terlemeleri özellikle Japonya’da dünya ortalamasından 20 kat daha fazla görülüyor. Hiperhidroz adı verilen aşırı terleme, kişinin terlemesinin ısı düzenleme görevini aşarak fazla yoğunlaşması olarak tanımlanabilir. Tüm vücuttan olabilmekle beraber, en sık koltuk altı, avuç içleri ve ayak tabanlarında görülüyor. Kişi heyecanlandığında ve stres altındayken terleme artıyor. Dr. Sağlam, “Hiperhidroz, hem hijyen hem de sosyal ilişkiler açısından son derece rahatsız edici hale gelebiliyor. Koltuk altlarında olduğunda kötü kokunun yanı sıra giysilerin ıslanmasına ve lekelenmesine neden olurken, elleri terleyen kişiler için basit bir tokalaşma eylemi bile önemli bir sorun haline gelebiliyor. Ayak terlemeleri ise hem sağlık sorunlarına, hem de kokuya yol açıyor. Tüm bu şikayetler, hem sağlığı hem de psikolojiyi olumsuz etkileyen önemli bir sağlık sorununa dönüşüyor” diyor.

1
2
3
4
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.