Arama motorları için basın bülteni nasıl yazılır?

Basın Bülteni Seo
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Basın bülteni yayınlayarak arama motorlarında öne çıkabilmek için önce arama motoru optimizasyonunun nasıl işlediğini anlamalısınız. Basın bültenlerinizi doğru bir şekilde yapılandırarak, arama motorları için optimize sağlayacak temel kuralları aşağıda bulabilirsiniz:

Uzunluk

Basın bülteninin uzunluğu, onun optimizasyon gücünü baştan başa etkileyen yapıcı ya da yıkıcı bir etmendir. Mükemmel bir başlık ve en iyi anahtar kelimeleri kullanma beceriniz olabilir fakat mesajınız çok uzun olursa bültenin etkisi azalır, bunun anlamı arama motorları onu belirli bir biçimde kaydedemez demektir. Sonuçta bülten arama sonuçlarında üst sıralarda yer almaz ve internet kullanıcıları tarafından ulaşılma ihtimali azalır.

İdeal uzunluk genellikle 400 ile 600 kelime, bir sayfayla iki buçuk sayfa arasındadır. Bu uzunluk okuyucuların kolayca hazmedeceği ve kavrayabileceği uzunluktur aynı zamanda okuyucuların beğeneceği zengin detayları da kapsar ayrıca arama motorları için de bilgilendiricidir. Böylelikle bülten asıl mesajın, detay havuzunun içinde boğulacağı kadar uzun olmaz.

Çapa Link

Web sitesinde gördüğünüz bir kelime veya birkaç sözcükten oluşan ifadeden ilgili sayfaya verilen linkler “çapa link” (anchor text) olarak adlandırılır ve bu linkler basın bülteni yazarları için kritiktir. Çapa linkler doğru kullanıldığında okuyuculara ek bilgileri sağlamak için de önemli bir yöntemdir. Ayrıca oluşturduğunuz web sitenize yönelik kayda değer bir SEO avantajı sunar. Basın bültenlerinizde çapa link kullanmanın en iyi yolları:

 • Geçerli, etkin anahtar kelimeler veya kısa deyişlerden (2 kelime ideal) ilgili sayfaya link verin. Çapa linki “daha fazla bilgi için” veya “buraya tıklayın” gibi linkler şeklinde kullanmayın. Aynı şekilde tanımlayıcı dilde kullanmayın (örn: renkler, tatlar). Yalnızca anahtar kelimeleri kullanın.
 • En önemli anahtar kelimenizi başlık ve giriş cümlenizde kullanın. Giriş cümlenizdeki anahtar kelimeden link verin.
 • Arama motorlarının, en önemli anahtar kelimenize odaklanabilmesi için her 100-200 kelimede bir link kullanmanız önerilir.

Mesaj 

Açık ve kısa mesajlar okuyucuların ilgisini çeker ve gazeteciler tarafından değerlendirilir. Ayrıca iyi optimize edilmiş bir basın bülteni için kritik önemdedir. Çok fazla anahtar kelime kullanımı mesajınızın etkisini azaltır, değer verdiğiniz anahtar kelimelerin yazıda kaybolmasına sebep olur. İyi odaklanmış mesajlar doğrudan hedef anahtar kelimenizle ilgilidir ve bu anahtar kelime yüksek olasılıkla basın bülteninden daha fazla okunur, yazılır ve sıralanır.

Dil

Gazeteciler basın bültenlerinde kullanılan jargonlardan ve abartılı dilden her zaman şikayetçidir. Kendinizi onların yerine koyarak yardımcı olun, ayrıca jargon yüklü başlıklar ve basın bültenleri kullanıcılar tarafından da sevilmez. İnsanların ürün, hizmet ve yeniliklerinizi tartışırken kullanabilecekleri sade, net ve tanımlayıcı bir dil kullanın. Bu sayede arama motoru ya da haber sayfanız üzerinden kitlenizle daha kolay bağlantı kurabilirsiniz.

SEO dostu basın bülteni örneği

Basın bülteni optimizasyonu nasıl işler?

Basın bültenini nasıl yapılandırdığınız, onun optimizasyonunu doğrudan etkiler. Günümüzde üzerinde durulan nokta gerçekte sayfa içeriğidir; hangi dilin kullanılacağı, anahtar kelimelerin yerleştirilmesi ve kullanılan ‘çapa link’ler basın bülteninin optimizasyon kalitesi üzerinde ve bültenin toplamda yaratacağı etkide önemli rol oynar. Bu bölümde, optimizasyonun tüm süreçlerinde, basın bülteninin farklı kısımlarının nasıl kullanıldığını göreceksiniz.

Başlık

Basın bülteni başlıkları her zaman önemlidir, fakat basın bülteninin aramalar için optimizasyonu daha önemlidir. Basın bülteni optimizasyonunun temellerini aşağıdaki kısımlar oluşturur:

 • Başlık etiketi – Her web sayfasının en üstünde başlık etiketleri yer alır. En önemli SEO faktörüdür, başlık etiketleri arama motorlarındaki tüm yükü taşır. Başlık etiketi (ve özellikle orada kullanılan dil) arama motorlarının web sayfasını değerlendirmesine ve indekslemesine güçlü derecede etki eder.
 • Arama motoru sonuçları sayfa tanımlaması (“SERP”) – SERP tanımlaması kullanıcıların basın bülteninizin yer aldığı kendi arama sonuçlarında ilk olarak ne gördükleridir. Örneğin Şirket Haberleri, SERP tanımlamanızı konumlandırırken başlığınızı ve spotunuzu (toplamda 500 karaktere kadar) kullanır. Çünkü başlığınız ve spotunuz okuyucuların dikkatini çekebilmeniz için kritik önemdedir.
 • H1 etiketi – Bültenin HTML temelinin bir kısmıdır, H1 etiketi diğer optimizasyon tekniklerinizi pekiştirir ve arama motorlarının dikkatinin, mesaja odaklanmasına yardımcı olur. H1 etiketini başlıkta kullanarak bülteninizin anahtar mesajını arama motorlarına net olarak verebilirsiniz.

Spot

Spot geleneksel olarak sayfanın üstüne ekstra tanımlayıcı bilgi vermek için kullanılır; başlıkta ayrıntılarıyla anlatamadığınız, hikayenin ne hakkında olduğuna dair biraz daha fazla bilgiyi içerir. Basın bülteni optimizasyon koşullarında spot başlıkla benzer rol oynar. Spottan basın bülteni optimizasyon süreçlerinde çeşitli şekillerde yararlanılır:

 • Arama motoru sonuçları sayfa tanımlaması (“SERP”) – SERP tanımlaması yukarıda ana noktalarıyla anlatıldı. Eğer başlığınız kısa ise SERP konumlandırmasında spot kullanılacaktır.
 • H2 etiketi – Bültenin HTML temelinin bir kısmı ve sıralamada H1 etiketinin hemen altındadır. H2 etiketi, mesajınızın etkisinin artırır ve arama motorlarının dikkatinin mesajınıza odaklanmasına yardımcı olur.

Meta anahtar kelime etiketi

Beş yıl önce Google basın bülteninizin içeriğini değil; HTML kodlarının belli başlı öğelerini okurdu. Bugün Google ve diğer arama motorları basın bülteninizi etkin bir biçimde okuyabilir. Meta anahtar kelime etiketi çoğunlukla önemsenmez. Sonuç olarak günümüzdeki iyi SEO uygulamaları, bültenin HTML’inde meta anahtar kelimeler yerine sayfa içeriğine daha fazla odaklanır. Anahtar kelimeler önemlidir ve basın bülteninin içeriğine aittir. Onları orada kullanın.

İpuçları:

 • Başlığınıza basın bülteninizdeki en önemli anahtar kelimeyle başlayın.
 • Başlığınızı mümkün olduğunca kısa tutun – 60 ile 80 karakter bunun için uygundur. Spotunuz biraz daha uzun olabilir – fakat onu da iki satır ya da daha kısa tutun.
 • Başlık ve spotunuzu, basın bülteninin tümünde kullanacağınız şekilde açıklayıcı bir dilde atın.

Basın bülteninizi nasıl yazdığınıza, hangi dili kullandığınıza ve hangi bölümlerle yapılandırdığınıza dikkat edin. Günümüz SEO taktiklerini yukarıda sayılan en iyi uygulamalarla birleştirin. Bu sayede basın bülteni kampanyanızın olumlu sonuçlarını hemen görebilirsiniz.

 

Kaynak: PRrehberi

Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.