Aktarlar “ŞİFALI Bitki” Diye Yabani Ot Satıyor

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Aktarlarda “şifalı bitki” adı altında yabani otlar satıldığı iddia ediliyor.

 İstanbul’daki uygulama merkezinde çeşitli cilt ve saç problemlerine bitkisel çözümler sunan Herbalist H. Leyla Çabuk, son dönemde bitkilerle tedaviye olan ilginin kötüye kullanılmaya başladığını dile getirdi.

 50 yılı aşkın süredir şifalı bitkiler konusundaki tecrübesiyle “Bitki Derman” markasını yaratan Çabuk, doğal yöntemlerle kişisel bakımın trend olmaya başladığından beri bazı sahtekarların boy hedefi olduğunu hatırlatarak, “Sahtekarların, mahalle aktarlarına şifalı bitki adı altında yabani otlar sattığını görüyoruz. İnsanlar aktarlardan aldığı, ne olduğu belirsiz otlar yüzünden bitkilerle tedaviye olan inancını yitirmeye başladı. Doğal yöntemlerle tedavi tamamen bilimsel bir çalışmayla yapılmalı ve ciddiye alınmalı.” Dedi.

 Üniversitelerde yapılan akademik çalışmalar sayesinde halkın bitkisel tedaviye olan bakış açısının ciddileşmeye başladığı bir dönemde sahtekarların sektörü baltaladığını düşünen Çabuk, “Şifalı diye kullandığınız ot sağlığınıza zarar verebilir. Hiçbir bitki işlenmeden şifalı hale gelemez. Ne olduğunu, nerden toplandığını bilmediğiniz otlar yüzünden sağlığınız bozulabilir.” Diye uyardı. 

Ve ekledi ”Bitkileri toplarken dikkat edilecek en önemli hususlardan bazıları, bölgede çevre kirliliğinin olmamasıdır. Bitkinin yaprağı tam yeşil renk aldığında ve taze iken Haziran-Temmuz aylarında toplanır. Güneşte ve fazla sıcaklıktaki bir fırında kurutmak bitkilerin bir çok etkisinin kaybolmasına neden olur. Bitkilerin yaprak ve çiçeklerini gölgede kurumak gerekir” dedi.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.