Ağrı Kesici Kullanırken Böbreklerden Olmayın

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Her ağrıda Ağrı kesici kullanan vatandaşlar, böbreklerine zarar verdiklerinden habersiz. Nefroloji Uzmanı Dr. Mustafa Eren, bu ilaçların her ne kadar hastanın ağrısının kesilmesine yardımcı olsa da böbrekler üzerinde çeşitli zararlara yol açabildiğine dikkat çekti. Özellikle uzun yıllar kullanılan Ağrı kesicilerin böbreklerde kalıcı hasara sebep olabileceğini vurgulayan Eren, bazen de tek doz ilacın böbreklerde alerjik reaksiyona sebep olarak bozulma meydana getirebileceğini anlattı.

Ağrı kesici ilaçların dikkatli kullanılması gerektiğine değinen Dr. Eren, diyabet ve hipertansiyon hastalarına önemli uyarılarda bulundu. Eren, kullanılan Ağrı kesicilerin en çok şeker hastalığı, kalp hastalığı ve yaşlı insanlarda böbrek hasarı yaptığını aktardı.

Böbreklere zararı az olan Ağrı kesici ilaçların da bulunduğu bilgisini veren Dr. Mustafa Eren, “Özellikle parestemol türevi kısa kullanımlarda, yani birkaç hafta ya da ay kullanımlarda böbreğe herhangi bir zararı yoktur. Diğer Ağrı kesicilerin tek dozda bile böbreğe zararı olabilir.” uyarısında bulundu. Herhangi bir ağrıda doktora danışmadan Ağrı kesici kullanmanın doğru olmadığını belirten Eren, Ağrı kesici kullanırken zararlı etkilerinin göz önüne alınarak kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

Eczaneden Ağrı kesici alan ve böbrek yetmezliğine sebep olduğunu bilmediğini söyleyen Serdar Özdemir, “Sürekli başım ağrıdığından dolayı Ağrı kesici kullanıyorum. Bilgilendiren olmadı şimdiye kadar. Daha dikkatli kullanacağım ve doktorumun tavsiye etmesini bekleyeceğim. Bundan sonra Ağrı kesici kullananlara böbrek yetmezliğine sebep olduğunu söylerim.” şeklinde konuştu.

Bir eczane çalışanı, günde yaklaşık 80 kutu Ağrı kesici hap sattıkları bilgisini verdi.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.